Hradišťáci jsou velcí patrioti, naše pivo jim chutná!
Foto: pas / Mladý sladek kontroluje kvalitu zlatavého moku.
Nejprodávanější je Jarošovský Jura 11°
Na začátku loňského roku stál u znovuobnovení tradice Jarošovského piva jako podstárek. Dnes, ve 28 letech, se stal sládkem. Řeč je o Milanu Esenderovi, rodákovi z Uherského Hradiště, který dává chuť chmelovému moku s tradicí od roku 1688.
Může být vyšší meta než vařit pivo podle své chuti?
Co se týče kariérního růstu, tak víc již povýšit nelze. To ovšem neznamená, že nejsou přede mnou výzvy a další mety, kterých bych nechtěl dosáhnout. Vždycky je co zlepšovat. Každopádně vařit pivo podle své chuti je to, co mě v tomto oboru baví a naplňuje nejvíce.
Jak jste se dostal k tomu chutnému řemeslu?
Vystudoval jsem na Střední průmyslové škole potravinářské ve Bzenci obor Technologie výroby nápojů. Hodně důležitá je v mém oboru praxe, tu jsem já získal v Chotěboři a v řemeslném pivovaru Husar.
Jako rodák z Hradišťa jistě víte, jaké pivo domorodcům chutná…
Hradišťáci jsou velcí patrioti, nejen co se týče piva, takže našemu pivovaru velmi fandí a naše pivo jim chutná. Nejprodávanější pivo je Jarošovský Jura 11°, který má výbornou pitelnost, není až tak moc hořké, jako je naše 12°, má vyváženou chuť, a co se týče obsahu alkoholu, tak je to zlatá střední cesta mezi výčepním pivem 10° a ležákem 12°.
Každé pivo má své jméno. Kdo je vymýšlí a kde čerpá?
Jména piv vymýšlíme společně jako tým. Čerpáme ve zdejším dialektu.
Co máte ke dnešnímu dni na čepu?
K dnešnímu dni máme na čepu Jarošovskou výčepní 10°, Jarošovského Juru 11°, Jarošovský ležák 12° a Jarošovského Jana - filtrovaný ležák 12°.
Odkud berete suroviny pro Jarošovské pivo?
Slad dovážíme z Kroměříže (český - plzeňského typu), speciální slady pak ze Záhlinic, chmel z Žatce, vodu máme místní.
První května se otevřely brány pivovaru pro veřejnost. Co lidi nejvíce zajímalo?
Lidi zajímal celkový proces výroby piva, ale také kdo je sládek, jak se k tomuto řemeslu dostal, kolik lidí pracuje ve výrobě, kolik se prodá ročně piva, jak dlouho trvá výroba piva a jestli se chystá nějaký speciál. To jsou jedny z nejčastějších otázek.
Jaké speciály připravujete a kdy si na nich pochutnáme?
Speciály máme nachystány na Hradišťské piváky, které proběhnou 26. května 2018 na náměstí v Uherském Hradišti. Půjde o černou výčepní 10°, která se prodávala již minulý rok, a o ryze letní pivo Jarošovský Summer Ale 11°. Jedná se o světlé svrchně kvašené pivo typu Ale, který bude mít aroma s nádechem pšenice a ovocných tonů.
Jaké máte koníčky kromě pití piva?
Můj největší koníček je futsal, dále pak jízda na kole a kolečkových bruslích a běh.