Jak čelit rekordní inflaci? Investovat do toho, čemu rozumím, radí mladý podnikatel se zkušenostmi z Harvardu
Foto: archiv
Mnoho lidí dnes a denně řeší, jak při rekordní inflaci ochránit své úspory. „Bojovat s inflací je zrádné a každou investici je nutné řádně zanalyzovat. Obecně platí pravidlo, že čemu nerozumím, do toho neinvestuji,“ říká Antonín Štěrba ml., předseda představenstva společnosti Real Kredit.
Mladý podnikatel, který převzal otěže silného rodinného holdingu, moc dobře ví, o čem mluví. Jako student absolvoval několik zahraničních vysokých škol včetně stáže na prestižní Harvardské univerzitě a dnes buduje silnou investorskou společnost, která se opírá o dlouholeté rodinné tradice.
„Akčnější investoři převedli své peníze na termínované vklady a klienti s větším přehledem a znalostmi na finančním trhu vyhledávají možnosti dlouhodobější investice s vysokým výnosem za relativně nízkých rizik,“ říká Štěrba v rozhovoru pro DOBRÝ DEN S KURÝREM.
Žijeme v ekonomicky velmi turbulentní době, kdy se nejen firmy, ale i domácnosti potýkají s negativními dopady velmi vysoké inflace. Existuje vůbec nějaká univerzální rada, jak toto období „přežít“ s co nejmenšími ekonomickými ztrátami?
Celá planeta žije v nějakých cyklech. Příroda má v našich končinách jaro, léto, podzim a zimu, ekonomika má zase cykly růstu, čili expanze, vrcholu, recese a dna. Každý jeden z těchto cyklů má své zákonitosti a přináší s sebou větší či menší turbulenci. Ekonomické turbulence, a to v jakékoliv fázi ekonomiky, vnímám spíše pozitivně, protože s sebou přináší spoustu příležitostí a výzev. Podobně tomu je s vysokou inflací. Před rokem se veřejnost takřka nezamýšlela, jak s naspořenými penězi naloží a nechávala uložené úspory na běžných účtech se zanedbatelnými úroky. Nyní, kdy průměrná míra inflace za rok 2022 dosáhla 15,1 % a již velmi citelně snižuje kupní sílu občanů naší země, je nutné se otázkou ochrany hodnoty naspořeného kapitálu zabývat. Na trhu dnes existuje celá řada příležitostí, kam své prostředky uložit. Bojovat s inflací je však zrádné a každou investici je nutné řádně zanalyzovat. Obecně platí pravidlo, že čemu nerozumím, do toho neinvestuji. Tady platí víc než kdekoliv jinde, že znalost v oblasti financí se vyplatí.
Hodně se mluví o tom, že právě dnešní doba vede spoustu lidí k přehodnocování svých dosavadních investic? Je tomu skutečně tak? A jaké hlavní trendy se v této oblasti objevují?
Je pravda, že v České republice bylo po mnoha let etalonem investování stavební spoření. Každý, kdo pravidelně spořil, získal krom úroků navíc jednou ročně od státu příspěvek. Efektivně se však výnos z této investice pohyboval v rozmezí mezí 1 až 2 % p.a., což je z dnešního pohledu velmi nevýhodné. V současnosti si každý může otevřít jednoduchý termínovaný vklad v bance a dosáhne 5 % výnosu ročně, a to i bez nutnosti uzavírat dlouhodobé smlouvy. Takto vysoké úroky jsou výsledkem reakce ČNB na růst cen. Jako jeden z nástrojů České národní banka v boji s inflací jsou právě úrokové sazby. Dokud bude inflace vysoko, bude se ČNB snažit tyto vysoké sazby držet. Jakmile inflace začne citelně zpomalovat, ČNB sníží úrokové sazby. Umím si představit, že již během dvou let budeme na termínovaných vkladech opět na 2 % výnosů ročně, respektive se budeme blížit hodnotám před současnou ekonomickou situací. Akčnější investoři převedli své peníze na termínované vklady a klienti s větším přehledem a znalostmi na finančním trhu vyhledávají možnosti dlouhodobější investice s vysokým výnosem za relativně nízkých rizik.
O investicích se často mluví jako o nepřehledné a často zákeřné džungli. Není přeci v dnešní době lepší přečkat bouřlivé období v symbolickém přístavu a raději neexperimentovat?
Obecně platí, že by měl člověk investovat pouze takové finanční prostředky, které v případě poklesu jejich hodnoty nebudou znamenat existenční problémy. Nicméně, valná většina malých investorů se řídí spíše emocemi a mnohdy se nechají unést mimořádně vysokým výnosem bez toho, aniž by si udělali vlastní výzkum, jak investiční subjekt s prostředky nakládá, zdali na trhu již úspěšně funguje dlouhodobě a jestli za ním stojí reálné výsledky. Určitou míru rizika nese každá investice a je na zvážení každého, jak velké riziko dokáže unést. Čím větší výnos, tím zpravidla větší riziko. Myslím si, že by se lidé měli vzdělávat v investicích a prověřovat si všechny aspekty investic. Jedině vzdělávání a pochopení zákonitostí může pomoci se probrat touto džunglí, jak jí nazýváte.
Každá investice je vždy spojena s velkou porcí důvěry mezi investorem a tím, kdo stojí za danou investicí. Na co sázíte v tomto ohledu vy? Je to tradice vaší rodinné firmy anebo spíše mezinárodní zkušenosti a zajímavé produkty?
Souhlasím, že investování je ve velké míře o důvěře v tým či značku nebo majitele - zakladatele. V naší firmě je to také o zázemí rodinné firmy, mezinárodních zkušenostech a v posledních letech o diverzifikaci aktivit. Ve vztahu k naším investorům dbáme na otevřenou komunikaci, transparentnost a osobní vztahy budované s dlouhodobou perspektivou. Chceme se znát s každým investorem osobně, aby vnímal fakt, že se neschováváme za e-mail, vizitky či korporátní web.
Mimo jiné nabízíte investici do obchodování s užitkovými vozy. To je velmi netradiční produkt? Prozraďte, jak funguje právě tato investice a na čem stojí příslib až osmnáctiprocentního zúročení?
Naše společnost UH CAR se zabývá již více než 25 let prodejem a servisem nových a ojetých vozidel. Náš obchodní model DiskontCar těží z rostoucího zájmu o nákup zánovních či mladých ojetých vozidel, u kterých poptávka silně převyšuje současnou nabídku. Díky dlouholetým zkušenostem na trhu se nám podařilo navázat stabilní spolupráci s velkými společnostmi napříč celou Evropou, které provozují leasingové kontrakty, autopůjčovny anebo prodávají vozidla na trzích, kde je kupní síla podstatně slabší, než je tomu v České republice. Úspěšně vozidla prodáváme nejen na tuzemském trhu, ale přeprodáváme i mezinárodně. Aktuálně našim investorům nabízíme dvouletý dluhopis s výnosem 8,4 % ročně, kdy investor obdrží výnos každé 3 měsíce. Investovat je možné již od 25 000 Kč. Pro investory nad 250 000 Kč zde máme zvýhodněnou nabídku na 10,1 % do konce května 2023. Prostředky z emise jsou používány na nákup zánovních užitkových vozidel a naplnění skladových zásob portfolia.
Od vaší první investorské konference uplynul už téměř rok. S jakými výsledky se můžete pochlubit? Daří se realizovat projekty, které jste si naplánovali?
První setkání investorů hodnotím velmi pozitivně. Osobně jsme se potkali s celou řadou našich investorů, kteří s námi zhodnocují své úspory již od roku 2017. Od té doby jsme spolu ušli velký kus cesty a zrealizovali několik projektů napříč jednotlivými firmami, mezi významné z nich patří i prodej průmyslové zóny Špílov ve Starém Městě, o celkovém objemu transakce převyšující čtvrt miliardy korun. V současnosti místní nový vlastník plánuje na pozemku vybudovat svou novou provozovnu v rámci expanze svého podnikání.
Budete v investorské konferenci pokračovat i v letošním roce? Na co chcete nalákat případné další nové investory?
Už nyní pracujeme na dalším setkání, které by mělo proběhnout začátkem podzimu. Kromě aktualizace stavu stávajících projektů představíme také projekty nové, zejména v nemovitostech a médiích. Investoři se opět můžou těšit na degustaci vína a zábavnou část programu. Osobně se těším na dobročinnou aukci, kterou letos ještě vylepšíme a věřím, že s přehledem překonáme výsledek prvního ročníku.