Jak vypadá den pražiče Michala Machaly v Coffeespotu
Foto: archiv / Michal Machala, hlavní pražič Coffeespot
Jmenuje se Michal Machala a je hlavním pražičem v Coffeespotu. Než nastoupil do této úspěšné regionální pražírny kávy, tak měl v Uherském Brodě malou pražírnu Mima Coffee i s kavárnou, ale pracoval také v jedné známé brněnské pražírně. V kávovém průmyslu se tak pohybuje již 8 let. Exkluzivně pro slovácký týdeník DOBRÝ DEN S KURÝREM pak prozradil, jak je to být pražičem a co tato práce obnáší.
Jak jste se dostal do Coffeespotu a jak dlouho tady pracujete?
Do Coffeespotu jsem se dostal náhodou. Bylo to v období, kdy jsem končil právě s výše zmiňovanou pražírnou Mima Coffee skrze rodinné důvody. Tenkrát jsem se potkal na fotbale s Václavem Durďákem, spolumajitelem Coffeespotu, a tam mi řekl, že aktuálně hledají nového pražiče. A tak jsem tady. Od května letošního roku.
Jste senior pražičem. Můžete nám tuto pozici v krátkosti přiblížit?
Na starost mám celou produkci kávy Coffeespotu. Od pražení, které je tím nejdůležitějším prvkem. Kontroluji každou várku kávy, která se praží tak, aby to bylo konzistentní pražení. Je třeba kávu správně navážit, tvořit profily, aby nám podle chuťových preferencí odpovídaly tomu, čeho chceme dosáhnout v chuťových profilech. Dále se starám o chod pražírny z pohledu dovozu zelené kávy ze skladů, o produkční cupping (řízené ochutnávání kávy), kde kontrolujeme kvalitu zeleného zrna po pražení. Je to z toho důvodu, abychom kontrolovali, zda se držíme kvality, kterou máme nastavenou.
Jak vypadá takový běžný pracovní den pražiče v sezóně?
Je to hektické! (smích) Klasicky začínám v 6 ráno, kdy zapínám pražičku, která se rozehřívá zhruba půl hodiny. Mezitím se převléknu a chystám první várky kávy, které budu pražit, a zároveň označím ty, kterou budu pražit v průběhu dne. Pondělí a úterý se praží od rána do večera, kdy mě odpoledne střídá kolega Vojta, náš junior pražič. Od středy do pátku je to pak má klasická pracovní doba, kdy se praží zhruba do 13 hodin. Během pondělí a úterý zvládáme pražit 1,5 tuny kávy denně a od středy do pátku je to kolem 1 tuny kávy.
Jedná se o stereotypní práci?
Ano i ne. (smích) Ale stereotypu se to blíží více. Svou práci ale zbožňuji.
Co se vám líbí na práci v Coffeespotu?
Mám tady volnou ruku a mohu se zaměřit opravdu na to, co mě baví - pražení. Myslím si, že jsme skvělý kolektiv a máme super prostředí.
Blíží se Vánoce, a to se vše točí hlavně kolem Vánoční směsi, na kterou se čeká celý rok. Jaká je?
O Vánoční směsi je toho hodně napsáno v článku, ale v krátkosti? Jedná se o jednoduchou směs tří výběrových káv z Hondurasu, Mexika a Brazílie, přičemž Brazílie je tam nejvíce obsažena. Je to hlavně káva do automatických kávovarů a je to pro milovníky takových hutnějších káv do tónů hořké čokolády. Myslím si, že si ji vychutnáte nejen na Vánoce, ale hodí se i na každodenní pití.
Jak dlouho trvá, než se to člověk naučí?
Je to neustálý proces učení se a edukace, kdy je třeba neustále se pídit po novinkách třeba na blozích.
Proč Coffeespot?
Myslím si, že se zaměřujeme na velkou část klientely oproti jiným pražírnám. Na lidí, kteří si zkrátka chtějí dát kávu a víc neřešit. My se jim snažíme přiblížit výběrové kávy v tom podání, aby v kávách byla co nejnižší acidita. Ukázat lidem, že se to dá dělat i touto cestou, aby získali povědomí o tom, že se nejedná jen o nějakou no name kávu, ale že jim dokážeme nabídnout zajímavé kávy z celého světa. Coffeespot je zkrátka káva pro všechny, kdy ji doporučíme tak, aby si u nás každý vybral. Ať už je to kávový geek, nebo babička, která si ráda dá turka.
Závěrem máte nějaké motto, kterého se držíte?
Možná to bude znít ohraně, ale jak v práci, tak i v osobním životě je cesta pro mě tím cílem.