Jsem slovácký patriot, region jsem prošel křížem krážem...

Jsem slovácký patriot, region jsem prošel křížem krážem...
Foto: sal  /  Generální ředitel koncernu Mesit Vladislav Mazúrek.
Uherské Hradiště Podnikání 20 / 02 / 2018

Už pět let sedí v čele podniku, jehož práci a výrobky znají po celém světě. Šedesátiletý Vladislav Mazúrek je generálním ředitelem společnosti MESIT holding, která zaměstnává na tisíc lidí, což z ní dělá druhého největšího zaměstnavatele na Uherskohradišťsku. Jeho největší devízou je vlastní technologický vývoj, ze kterého těží letecký a vojenský průmysl od Asie až po Ameriku…

Když jste usedl do „horkého“ křesla společnosti, jejíž historie sahá až do roku 1952, jaké jste měl představy? A jaká je realita?
V MESITu jsem od roku 1988, začínal jsem jako technik a postupně se přes výrobu dostal až do řídicí manažerské funkce. Když se ohlédnu zpátky, jsem spokojený. Od začátku se snažím, aby lidé jen slepě neposlouchali úkoly, ale učili se samostatně myslet. Vždyť úspěch MESITu byl v minulosti i současnosti vždy postavený na inovacích a nic se nezmění ani v budoucnosti. Snažíme se proto zaměstnance motivovat, aby přicházeli s novými a novými nápady. Každý člověk má v sobě motor, který je třeba jen roztočit. Neustálými nařízeními jiskru nezapálíte…
Nezanedbatelným měřítkem úspěchu však stále zůstávají čísla. Jaká přinesl rok 2017?
Nemůžeme si stěžovat. (úsměv) Výnosy jsme meziročně zvýšili o osmnáct procent na 1,6 miliardy korun. Ale hlavně, což je důležitější než tržby a zisk, jsme skoro o třetinu zvedli přidanou hodnotu, tedy ukazatel, který je odrazem unikátní tvorby přímo ve firmě. Jelikož za zdravý vývoj považuju minimálně desetiprocentní meziroční růst na všech frontách, máme za sebou úspěšný rok. Ale určitě neusínáme na vavřínech, podobný postoj v byznysu znamená sebevraždu.
Jedním z největších loňských úspěchů je uzavření obchodu na dodávku komunikačního systému pro marockou armádu za 220 milionů korun. Co všechno předcházelo podpisu smlouvy?
Tři roky práce. Do tisíce vojenských vozidel Maroka jsme dodali digitální interkom, který poskytuje spolehlivou komunikaci v nebezpečných podmínkách s vysokou mírou hluku. Podobné zakázky se opravdu neuzavírají každý den. Začínáte od menších a postupně si budujete renomé, postavení na trhu a serióznost. V naší branži se všichni po celém světě znají. Když si pokazíte jméno, už nedostanete druhou šanci.
Ale tím obchody s Marokem asi nekončí…
To určitě ne. I když to možná zní nelogicky, mým cílem není jen zakázku získat, ale stát se dlouhodobým partnerem marocké armády a vůbec každého zákazníka. A proto mě těší, že už dnes jednáme o dalších dodávkách, samozřejmostí je přitom upgrade a servis.
A co česká armáda, s ní nemáte užší styky?
Armáda České republiky je tak malinká, že neuživí žádnou větší průmyslovou firmu. I proto se z devětadevadesáti procent orientujeme na export.
Jaký trh je pro firmu klíčový? Jestli vůbec nějaký...
Vyvážíme po celém světě, hlavně do Evropy, Asie a Afriky. Do Ameriky jen okrajově. Aktuálně třeba chystáme expedici radiostanic za 80 milionů korun do Bangladéše. Ve Velké Británii mimochodem spolupracujeme s významnými firmami, pro které vývojáři pracují na základě jejich technických požadavků.
Jak moc jste pocítili sankce Evropské unie vůči Rusku?
Ruský trh se pro nás sankcemi úplně uzavřel, ročně jsme na tržbách přišli o 150 milionů korun.
I když má MESIT nemalou konkurenci, dokáže se na světových trzích prosadit. V čem je jeho síla?
Konkurenční výhoda, kterou se pyšní každá z dvanácti firem holdingu. Zákazníkům vždy nabídneme nějaký „bonus“. Třeba v povrchové ochraně je naší specialitou stříbření bez mezivrstev pro vysokofrekvenční účely, ve slévárně se zase pyšníme technologií vytavitelných voskových modelů, děláme přesné hliníkové odlitky, které jdou ze šedesáti procent do letectví. A mohl bych pokračovat dál.
Největší pýchou firmy jsou ale finální výrobky, které nesou logo MESIT. Jaké jsou vlajkovou lodí?
Ve vojenském průmyslu určitě radiostanice, interkomy a náhlavní hovorové soupravy a v letectví systémy pro měření paliva, odledňování letounu nebo vytápění a vyhřívání. Všechna zmíněná zařízení přitom sami vyvíjíme, na což jsem hrdý. Nic neděláme podle výkresů, všechno se rodí v MESITu.
Jedním z vývojářů je i váš starší syn. Platí u něj, že jablko nepadlo daleko od stromu, nebo jste jej trošku vedl?
Kdepak, je to čistě jeho dobrovolné rozhodnutí. Nikdy bych jej nenutil. Když dělal gymnázium, kterým procházel jako nůž máslem, takže si mohl vybírat, v duchu jsem si říkal, že jako první v rodině třeba půjde na práva. Ale zůstal u technického zaměření, vystudoval elektrotechnickou fakultu. Už během studií, když dělal doktorát, u nás začínal a nakonec zůstal.
Mladší syn, strojní konstruktér, se ale upsal nedalekému Evektoru…
I kdyby dostal třikrát větší plat, když jsem tady já, tak je pro něj MESIT uzavřená kapitola. Už jenom z principu. Staršímu je to jedno. (úsměv)
Ale konstruktéry, co vím, stále hledáte…
Ano, okamžitě jich můžeme přijmout až deset. Ale obecně máme problém se zaměstnaností jako všichni ostatní. Ještě donedávna nám chyběli jen technicky vzdělaní lidé, ale poslední rok už je problém sehnat lidi do všech profesí, od dělníka přes konstruktéra až po ředitele, což je dopad nízké nezaměstnanosti. Volná pracovní síla zkrátka není.
MESIT si však vychovává budoucí zaměstnance ve firemní škole, která nabízí učňovské i maturitní obory. Daří se vám absolventy udržet?
Děláme, co můžeme, ale někdy je to složité. Už na základních školách pracujeme na ovlivnění veřejného mínění a hlavně rodičů, podle kterých je práce rukama za trest. Všichni vidí své děti jako právníky, manažery nebo lékaře. Prioritou tak stále zůstává gymnázium. Problémem je také skutečnost, že málo absolventů pokračuje ve vysokoškolském studiu. A přitom jim nabízíme uplatnění i profesní růst.
Vedení společnosti zabere určitě spoustu času. Máte ještě vůbec čas na nějaké koníčky?
Největším koníčkem je má práce a samozřejmě rodina, to jsou dvě spojené nádoby. Kdo si myslí, že dojdu domů, zavřu dveře a ocitnu se v jiném světě bez MESITu, tak se šeredně plete. Kdybych necítil podporu a zázemí u rodiny, tak se to promítne do fungování mé práce. Ale když už si nějakou chvilku najdu, tak rád vyrážím do přírody. Je to úžasný relax.
Máte oblíbená místa?
Jsem slovácký patriot, region jsem prošel křížem krážem. Znám jeho historii i historii zajímavých míst v okolí. Třeba Pepčín, to je nádherné místo. Jen zasvěcení třeba vědí, že jej nechal postavit hrabě Kaunic pro svou ženu Josefínu. Josef je Pepa, ženě tak možná říkal Pepina, proto lovecký zámeček pojmenoval Pepčín.
Jelikož bydlíte v rodinném domě v Míkovicích, tipuju, že dalším koníčkem je péče o dům. Nemám pravdu?
Jo, jo, je to tak. Jsem doživotně odsouzený k nuceným pracím… Dům a starost o něj vyžaduje celoroční péči. Ale manuální práce mě baví. Člověk aspoň na chvíli vypne, jinak se totiž myšlenek na práci ani doma nezbavím. (úsměv)

Vizitka
Vladislav Mazúrek
60 let
Ženatý
Dvě děti - Tomáš (32 let), Petr (28 let)
Koníčky: práce, příroda, zahrádka

autor: PETR ČECH
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace