Kovomat dospěl do plnoletosti

Kovomat dospěl do plnoletosti
Foto: sal  /  Majitelka prodejny Marie Masaříková s Františkou Dobešovou.
Uherské Hradiště Podnikání 26 / 06 / 2016

V době velkých nákupních center pro kutily, kde se podle reklamy dá koupit téměř vše, působí malá prodejna Kovomat v Hradební ulici v Uherském Hradišti jako oáza na poušti. Už osmnáct let se majitelka Marie Masaříková snaží nabídnout všem kutilům nejen široký výběr zboží, ale hlavně umí poradit a každý zákazník se na vlastní kůži může přesvědčit, že nakupovat v malém obchůdku je oproti velkoprodejně opravdový rozdíl. Dlouholeté, v tomto případě by se dalo říct, že i celoživotní zkušenosti s prodejem sortimentu domácích potřeb jsou u Marie Masaříkové více než na profesionální úrovni. A právě tyto služby ocení věrní zákazníci nejvíc. I přesto, že jich podle slov Marie Masaříkové ubývá, stále jich do její prodejny míří několik desítek denně.

Vzpomenete si ještě na začátky vašeho podnikání?
Vyučila jsem se v oboru prodej domácích potřeb a v tomto oboru jsem pracovala celý život. Do roku 1998 jsem prodávala v prodejně domácích potřeb Stamos, která se ale začala postupně přeorientovávat na prodej nábytku. Začátkem ledna za mnou přišla kolegyně Františka Dobešová s tím, že musíme něco udělat, protože nábytek prodávat nechceme. Co takhle si někde najít nějaký obchod a jít tam prodávat? To byla jedna z prvních myšlenek. Jednou z variant byly prodejní prostory v Hradební ulici, kde v té době sídlila reklamní agentura. Ta se ale měla stěhovat pryč a prostory měly být volné. Mně osobně se do podnikání moc nechtělo.

Co nakonec rozhodlo, že jste se stala podnikatelkou?
Velká náhoda. Šly jsme se v pátek 9. ledna odpoledne na obchod podívat a majitel nám řekl, že pokud to chceme, musíme do půl páté podepsat smlouvu. A to bylo tak kolem třetí hodiny. Najednou jsme měly napilno. Kdyby mně dal termín do pondělí, tak bych to nepodepsala a celé podnikání si rozmyslela.

Obchod jste nakonec otevřela.
V polovině března 1998 se dveře naší prodejny opravdu otevřely. Jen pro zajímavost jsem si našla, že tržba za půlku března byla asi dvanáct tisíc korun. Když přišel první zákazník a udělal tržbu za sedm stovek, jen jsem si vydechla a říkala, aby to tak šlo dál. Za začátku moc lidí nechodilo a já jsem byla na celý obchod sama. Jeden z prvních zákazníků, který k nám chodil nakupovat docela pravidelně, mi asi po pěti letech, co obchod fungoval, řekl, že mu dával na fungování maximálně půl roku. Po těch pěti letech řekl, že smeká klobouk.

Když se na to dnes zpětně podíváte, co bylo nejtěžší?
Všechno zorganizovat a hlavně sehnat peníze na rozjezd. Tady pomáhala opravdu celá rodina a známí. A když toto všechno překonáte a můžete říct, že máte zavedený obchod, začnou v okolí růst hobby markety, které vám přetáhnou řadu zákazníků. Ale to neříkám proto, abych si stěžovala, to je jenom konstatování holého faktu. Konkurenční boj probíhá i tady a my se musíme bránit, jak jen to jde. Řekla bych, že od roku 2010 je to opravdu poznat.

Dalo by se říct, že váš obchod dosáhl letos plnoletosti. Jak moc se za těch osmnáct let změnil způsob prodeje, sortiment, nebo nákupní zvyklosti zákazníků?

Možná si řeknete, že v železářství se prodává stále stejný sortiment, ale i tady jde vývoj dopředu a je potřeba se neustále orientovat v nových věcech a technologiích.

Když to porovnáte se situací v obchodě před rokem 1989?
Tehdy jste si nemohl vybírat tak jako dnes. Jako příklad uvedu, že když jsem přišla dělat objednávku na firmu, tak i když bylo léto, dostala jsem nabídku na kamna, kterých jsem měla dostat přídělem 27 kusů. Já říkám: Teď v létě? A ta, co to měla na starost, jen tak suše prohodila: Pokud je nechcete, prodám je do jiného obchodu, ale vy už letos žádné nedostanete a Hradiště nebude mít čím topit. Dnes je to všechno naopak, všichni se předhánějí, co všechno vám nabídnou.

To je taky asi druhý extrém, vybrat si z téměř nekonečné nabídky různých produktů?
Když jsem s obchodem začínala, odebírala jsem zboží asi od 65 dodavatelů, dnes jich máme asi deset, od kterých bereme zboží stabilně. Na začátku si totiž všichni mysleli, že dělat v obchodě je zlatý důl. Ale bohužel, je to jenom dřina a odříkání.

Je možné prozradit, kolik máte celkem v obchodě položek?
(smích) To se nedá říct přesně, to jsou tisíce položek. Jenom jeden šroubek máte v několika rozměrech, dále pak zapuštěnou hlavu, půlkulatou hlavu, na rovný šroubovák, nebo na křížový. A tak bych mohla pokračovat, opravdu je to doslova nekonečné množství, které se - pokud je nemáme skladem - snažíme zákazníkovi zajistit podle katalogu.

Jak potom probíhá taková inventura? To musíte šroubky a matičky počítat několik dnů?

Pomáhá celá rodina, je nás na to kolem patnácti lidí, kteří začátkem roku usednou k počítání inventury. Za ty roky už v tom máme systém, takže to zvládáme docela dobře.

Co nastane, až každý šroubek, či každá matička bude muset projít přes pokladnu kódem kvůli EET a ne jako dnes, kdy namarkujete konečnou cenu za ten který materiál?

Této situace se opravdu děsím, ale pořád doufám, že se něco změní a nebudeme muset kódovat opravdu každý šroubek.

Jsou nějaké položky, které se prodávají neustále, dalo by se říct takový nestárnoucí hit?
Hmoždinky, vruty a šrouby. Dřív se hodně prodávaly vodovodní baterie. Sortiment na prodejně máme plus minus stejný jako na začátku. Jednou z položek, o kterou v poslední době není zájem, jsou kování na dveře. Zatímco dříve se prodávaly šroubky či hřebíky na kila, tak teď přijde zákazník a chce dva šroubky a když mu řeknu, že to má za šedesát haléřů, tak řekne, že si vezme ještě jeden, ať to má za korunu. A že když mu to nebude pasovat, tak to přijde vyměnit. A opravdu přišel a ty tři šroubky vyměnil za jiné.

Existuje v době, kdy se dá koupit téměř vše, nějaký sortiment, který je nedostatkový?
To byste se divil, ale ano. Sehnat plotnu na klasický sporák je docela umění. Vyráběly se na Slovensku, ale teď se po nich úplně slehla zem. Problematické je sehnat i některé náhradní díly, třeba na plynové vařiče. Firma třeba změní majitele, ten se rozhodne pro jiný druh výroby a rázem máte po náhradních dílech.

A jak je to s prodejem sezónních věcí?

Na léto sítě do oken, to je taková klasika. A v zimě se prodávala hrabla na sníh, ale teď když jsou zimy bez sněhu, tak se ani ta hrabla neprodávají. (smích)

Neuvažovala jste někdy o přestěhování do větší prodejny?
Nikdy jsem takto neuvažovala. V Hradební jsem spokojená a teď už to nemá cenu. Stačí, když si vzpomenu na začátky, než jsme prodejnu vybavily. Zabralo to několik dnů. Představa stěhování mě děsí. Možná bychom si zasloužily důstojnější prostory, ale tady jsme zavedený obchod.

Podnikání jste „obětovala“ posledních osmnáct let. Jak si vlastně užíváte volna?
Já jsem volno v podstatě za těch osmnáct let neměla. Pořád jsem se snažila být v obchodě, až poslední dva roky jsem si zaplatila lázně. V loňském roce jsem měla v celku tři týdny volna.

Nestýskalo se vám po obchodě?

Nesmělo, prostě jsem na tři týdny vypnula a snažila se užívat si lázeňských procedur. Holky to v obchodě zvládly i beze mě. (smích) Jsou totiž moc šikovné.

autor: Radek SALAQUARDA

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace