Margita Řezníčková si splnila sen z dětství

Margita Řezníčková si splnila sen z dětství
Foto: archiv Studia Margita  /  Tým Studia Margita - Markéta Bobalová, Dominik Hlošek a majitelka Margita Řezníčková - Dohnalová.
Uherské Hradiště Podnikání 29 / 06 / 2016

Milovala jsem vůni, která provázela dědovo stříhání a holení

O tom, že se stane kadeřnicí, snila od dětství, když stříhala a česala panenky či kamarádky. Talent zdědila po dědovi Františkovi, který byl uměleckým kovářem i holičem a stříhal celou rodinu i dědinu. Jako malá ho pozorovala při holičském kumštu - milovala vůni, která holení a stříhání doprovázela. I když rodiče prosazovali ekonomickou školu, vzepřela se a podala si přihlášku na kadeřnický obor na SOU oděvní a služeb Vizovice. „Tehdy to byla ještě prestižní záležitost, jejíž podmínkou bylo složení talentových zkoušek a doložení dobrého prospěchu. Nebylo to jako dnes, kdy vznikla spousta nových škol, na které přijmou takřka každého. My jsme si studia vážili a o obor měli velký zájem. Bavilo nás to a také to bylo na různých soutěžích vidět. Studium mě naprosto naplňovalo a tajně jsem snila, že si jednou otevřu vlastní kadeřnický salon,“ popisuje Margita Řezníčková - Dohnalová, majitelka Studia Margita.

Jaká byla cesta k jednomu z nejvyhledávanějších kadeřnických salonů?  

Cesta k vysněnému cíli vedla přes různé stáže. Na dva roky jsem zakotvila v brněnském kadeřnickém salonu, který byl také mou školou života. Možná bych tam i zůstala, ale stýskalo se mi po rodině, kamarádech a navíc jsem se doma zamilovala do budoucího manžela Filipa. Vrátila jsme se tedy a ještě se na krátkou dobu nechala zaměstnat, než jsem se odhodlala otevřít vlastní kadeřnictví. Začátky byl hrozné. Jednu zákaznici jsme měla objednánu na devět a druhou na čtyři odpoledne. Celou dobu jsem tam seděla, kdyby náhodou někdo přišel, a užírala se myšlenkami, že takhle jsem si to nepředstavovala. Za půl roku se naštěstí počáteční obavy začaly rozplývat a za rok jsem se už musela pěkně otáčet.

Přemýšlíš hodně nad účesy klientů?  

Když k nám klient poprvé přijde, sednu si s ním a popovídám o jeho způsobu života, o práci i koníčcích, abych věděla, k čemu účes potřebuje a jak je schopen si jej upravovat. Navrhnu mu několik variant a je pak čistě na něm, pro co se rozhodne.

Jak se změnili zákazníci?
Hodně. Někdy mám pocit, že mají pocit, že jsou chytřejší než my. Internet je zahlcuje informacemi, názory i fotkami z celého světa, takže trendový kadeřník musí být neustále o krok napřed, aby dokázal reagovat na otázky a také posuzovat, jestli jsou informace relevantní, či ne.
Dříve nás na škole něco naučili, v praxi a na školeních jsme si to osahali a připadali jsme si, že víme o našem oboru mnoho. Dneska to už neplatí. Díky internetu v krátkém čase aplikujeme novinky z Ameriky, Milána či Francie. Nečekáme, „až to k nám přijde“.

V týmu máš dva účastníky Odborné praxe pro mladé do 30 let. Pomohl ti nějak tento projekt?
Dominika Hloška jsem znala od dětství, Markétu Bobalovou mně doporučili na praxi ze školy, a oba jsem si vychovala. Projekt mi pomohl v tom, že za ně stát nějakou dobu platil sociální a zdravotní pojištění. Je to dobrý start do profesionální kariéry, který pomohl oběma stranám. Oni by si jen ztěžka mohli dovolit začínat sami, bez finanční podpory rodiny. Díky tomu, že jsou spolehliví, kreativní a snaživí, oba už mají živnostenský list a pracují sami za sebe. Spřátelili jsme se, jsme týmem a doufám, že to tak i zůstane.

Pomáhá ti jako drobné podnikatelce stát, nebo spíš podkopává nohy?
Pomohl mi s projektem pro mladé. Nohy mi nijak zvlášť nepodkopává.

Jak se stavíš k elektronické pokladně?
I já ji budu muset zavést a nijak zásadně to neřeším...

V salonu jdete s dobou. Co vlastně nabízíte navíc?
Tradiční i netradiční střihy, používání keratinu, prodlužování vlasů, vyšetření vlasových kořínků, olaplex pro šetrnější barvení a akční balíčky pro společenské příležitosti a Beauty Day (proměna) během roku... Několikrát do roka se účastníme různých školení, abychom se zdokonalili v trendech. Zákazníkům se snažíme nabízet co největší komfort tak, aby se cítili jako doma a dokázali zapomenout na všechny své starosti. Hodně nám záleží na příjemné atmosféře, obzvláště v období svátků. Na Vánoce třeba celý tým společně pečeme vánoční cukroví, které zákazníkům nabízíme společně se šampaňským. Zkrátka, vymýšlíme a zdokonalujeme naše služby, aby u nás bylo vždycky něco navíc.

Jsi také maminka. Jak se ti daří spojit práci s rodinou?
Skloubit práci a osobní život v dnešní době není pro nikoho jednoduché, přesto se snažím stoprocentně věnovat obojímu. Veškerý svůj volný čas věnuji své rodině, především dceři. Držím se hesla: úklid počká, dcera ne. Mám navíc úžasného manžela a velkou rodinu, kteří jsou ochotni kdykoli pomoci. Pak už jde všechno samo.

autor: IVA PAŠKOVÁ

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace