Milujete kávu? Coffeespot nabízí čerstvě praženou!

Milujete kávu? Coffeespot nabízí čerstvě praženou!
Kudlovice Podnikání 20 / 01 / 2014

Podnikatelské záměry v posledních letech spíše jen leží v šuplících jejich autorů a čekají na svou realizaci. Najde se jen málo odvážných, kteří se i v době finanční a ekonomické krize vrhají bezhlavě za svým snem. A jen hrstka těchto odvážlivců je nakonec úspěšná. Radka Sopušková je jednou z nich. Její láska ke kávě ji přivedla až k vlastnímu podnikání, kterému se dnes věnuje naplno.
Radko, dnes vlastníte Rodinnou pražírnu kávy Coffespot, dva kamenné obchody a také obchod internetový. Jak celý příběh začal?
Jednoznačně to byla koupě domácího kávovaru, který jsme si pořídili s přítelem někdy v roce 2008 a záhy jsme zjistili, že bychom do něj rádi kvalitní kávu, která na Zlínsku nebyla k dostání. Trávili jsme večery na internetu a vyhledávali internetové obchody, značky, druhy a objednávali kávu. Někdy se nám podařilo koupit dobrou kávu, někdy byla méně kvalitní, a několikrát se nám stalo, že námi objednané zboží nedorazilo vůbec. Dlouhé úvahy a hovory s přáteli nás nakonec přivedly na myšlenku, že bychom mohli kávu sami pražit a prodávat. Byla to jediná jistota, že si každé ráno uvaříme kávu, která nám bude chutnat a na kterou se budeme těšit.
Opravdu to bylo tak prosté? Skutečně jste se rozhodli pro vlastní pražírnu jen  kvůli ranní kávě? Museli jste přece zvažovat i mnohá rizika s podnikáním spojená?
Ano. Samozřejmě ten příběh o myšlence až k realizaci zlehčuji vědomě, ale v podstatě to tak bylo. Rizika spojená s vlastním podnikáním musí člověk v dnešní době hodně zvažovat. V podstatě ze dne na den jsme s přítelem opustili svá jistá zaměstnání a řekli jsme si to známé:  „Teď, nebo nikdy”. A i když nám káva a podnikání s ní zabírá veškerý čas, ještě ani jednou jsme nelitovali.
Coffespot byl nejdříve jen internetový obchod. Proč jste se rozhodli i pro obchody kamenné?
Naše kamenné obchody vznikly především proto, že se tak dobře daří našemu internetovému prodeji. Vlastně to bylo logické investování prvních výnosů. Ale musím říct také to, že jak v Kudlovicích, kde najdete první z našich obchodů, tak ve Zlíně, kde jsme na konci loňského roku otevřeli náš druhý obchod, jsme chtěli naši kávu prezentovat. Výroba a vůbec manipulace s kávou s sebou nese určitou noblesu. A právě tu chceme v našich kamenných obchodech ukázat.  
Věnujete se tedy zpracování a prodeji kávy. Zajímá mě, jakou kávu a z jakých částí světa u vás najdu. Cestujete na daleké plantáže, abyste vybrali pro své zákazníky tu nejlepší?
Kávové plantáže jsou naším velkým snem, ale pravidelně je navštěvovat samozřejmě není jednoduché. Rádi bychom do Ugandy nebo Etiopie, ale i když nám začínající podnikání nedovoluje cestovat tak, jak bychom chtěli, kávu z těchto oblastí u nás najdete. Máme své prověřené dodavatele, nakupujeme především prostřednictvím kávové burzy a vybíráme jen kvalitní kávu. V posledních týdnech se nám dokonce rýsuje osobní spolupráce s farmáři z Dominikánské republiky a Ostrova svatého Tomáše. Opravdu totiž chceme dopřát našim zákazníkům požitek z dobré kávy.
V dnešní době hraje u spotřebitelů stále větší roli cena. Je jasné, že cena čerstvě pražené kávy musí být vyšší než u kávy ze supermarketu. Neodrazuje právě cena vaše zákazníky?
Rozhodně se to tak může jevit. Ale na druhou stranu je dnes zákazník ochoten zaplatit za kvalitu. Ať už jsou to věci denní konzumace jako mléko, maso nebo sýry. Stejně tak bychom se mohli bavit o víně nebo o kvalitních botech.
Snažíme se, aby se k nám zákazníci za kvalitou, ale i velmi osobním přístupem vraceli, a zatím se nám to daří. Myslím, že i náš internetový obchod je cenou dostupný takřka pro každého.
Můžete mi nějakou kávu jako běžnému konzumentovi doporučit? Ráno bez kávy a stejně tak návrat domů si už neumím představit. Je vůbec takové doporučení možné?
Tak takové doporučení podle mě možné není. Je to podobné jako s vinaři či řezníky. Nejlepší je najít si svého dodavatele a pak chvíli testovat a zkoušet. Pokud najdete dobrého prodejce, najdete své favority i v kávě. U nás nabízíme asi dvacet jednodruhových káv a nabízíme také tři espresso směsi, které sami mícháme. A máme i jednu kávu bez kofeinu.
A teď k českým zvykům pití kávy. Co říkáte na pití kávy s mlékem a cukrem?
 Rozhodně je na každém, jak si kávu připraví a čím si ji dochutí. Mimo mléko a cukr znám také mnoho lidí, co pijí kávu se smetanou nebo sladí medem. Ale jisté je jedno. U některých druhů může cukr nebo kapka mléka chuť zvýraznit, ale na druhou stranu je kombinace obojího jistotou, jak zabít veškeré chutě kávy a potlačit také její účinky. V bdělém stavu vás  tato kombinace určitě dlouho neudrží a navíc neprospívá ani lidskému organismu. Přiznávám, že chuť kvalitní kávy je specifická a pro někoho může být až příliš výrazná, ale když si k ní najdete cestu, nebudete litovat.
Radko, na závěr bych se chtěla zase vrátit ke Coffeespotu, tedy k vaší Rodinné pražírně výběrové kávy. Za vaši ani ne roční existenci jste toho stihli hodně. Budete se rozrůstat a otevírat další pobočky?
Je fakt, že co se nám podařilo za necelý rok, jsme plánovali na tři roky. Je to asi tím, že se práci s kávou věnujeme naplno a prozatím také velkou část zisku vracíme zpět. Pořád si myslím, že naše intuice je správná a kvalitní káva nás bude živit hodně dlouho. Dokonce se můžeme pochlubit tím, že kvůli obrovskému zájmu pražíme na hranici možné kapacity, a budeme tak nuceni rozšířit výrobu o nové stroje a zařízení.
Takže ano, rozrůstáme se neustále.
A moje poslední otázka… Kde vidíte sebe a Coffeespot za pět let?
Tak tuto představu mám naprosto jasnou. Za pět let, možná i dříve, bych chtěla opustit město. Budu někde na samotě u lesa... Samozřejmě i s pražírnou a přítelem, který by se chtěl zaměřit na produkty, jako jsou domácí sýry a mléko. Takže chov ovcí a koz. Jsou to věci, které nás baví. Chtěli bychom se vrhnout na další oblasti výroby domácích produktů.

Pokud to máte do Kudlovic daleko, můžete nakoupit v internetovém obchodě www.kavaprazena.cz.


autor: Lenka Mahdalová

Galerie

Pražírna kávy

Pražírna kávy

21 / 01 / 2014
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace