Premiér Fiala patří mezi nejlépe placené premiéry v EU. Ekonom Kovanda to poprvé "práskl" v Hradišti
Foto: archiv / Ekonom Lukáš Kovanda v Uherském Hradišti
Premiér Petr Fiala (ODS) se letos zařadil mezi nejlépe placené předsedy vlád v Evropské unii, což vzbudilo v Česku řadu debat zejména s ohledem na plán vlády, který počítá s dalším navýšením platů politiků od příštího roku. Na tento fakt jako první upozornil ekonom Lukáš Kovanda, jenž provedl srovnání platů evropských premiérů s průměrnou hrubou mzdou v jednotlivých zemích.
„V roce 2024 patří premiér Fiala společně s maďarským Viktorem Orbánem a slovenským Robertem Ficem mezi vůbec nejlépe placené předsedy vlád v celé Evropské unii, pokud přepočítáme jejich platy na průměrnou hrubou mzdu,“ uvedl Kovanda. Tato data podle něj podtrhují rostoucí rozdíly mezi příjmy politických představitelů a občanů, což by mělo být zohledněno při zvažování dalšího růstu platů politiků.
Kovanda tuto informaci poprvé veřejně zmínil na nedávném setkání podnikatelů a investorů, které proběhlo začátkem října v Uherském Hradišti. Kovanda na svém webu zveřejnil tabulku s přehledem platů premiérů evropských zemí, která ukazuje, jak si Petr Fiala vede ve srovnání s ostatními. Podle Kovandy by mělo být další zvýšení platů politických představitelů pečlivě zvažováno, zvláště v době, kdy řada českých domácností čelí rostoucím životním nákladům.
„Očekával bych, že v kontextu nadcházejících změn ve státním rozpočtu a ekonomických opatřeních vlády bude růst platů politiků předmětem širší diskuze,“ uzavřel Kovanda.