Registrační pokladny? Spoustu z nás odrovnají

Registrační pokladny? Spoustu z nás odrovnají
Foto: ara
Bánov Podnikání 01 / 08 / 2015

Chystané zavedení registračních pokladen, díky nimž chce stát zatočit se šedou ekonomikou a vybrat ročně až o pět miliard více na daních, není obyčejným strašákem malých živnostníků. Lidé, kteří dosud vystavovali za svoji práci jen paragony, přirovnávají zákon k biči na malé živnostníky. Jeho rány pak mají být pro spoustu z nich fatální.
„Ministr Babiš, ten nám ale dává,“ zlehčuje situaci automechanik Ondřej Ryšávka. Jeho Autodílna Ryšávka patří k zavedeným servisům, v Bánově sídlí už třiadvacet let. Devětadvacetiletý Ondřej Ryšávka podniká od svých osmnácti. Dílnu převzal po svém otci, který ji vedl společně s jedním kolegou. Ryšávka tvrdí, že podobnou hrozbu jako nyní za své profesní kariéry ještě nezažil.
„Jsem jasně proti zákonu. A i když se o politiku příliš nezajímám, v tomto případě stojím zcela na straně pravice. Líbí se mi její vyjádření, že kdyby vyhrála volby, tak by zákon okamžitě zrušila. Jsem přesvědčen, že stát více peněz na daních díky registračním pokladnám nevybere. To bych se velmi divil,“ říká podnikatel.
Ondřej Ryšávka patří do zástupu těch, kteří si nový systém nedokáží v praxi vůbec představit.
„Nemám podrobné informace a to se mi už vůbec nelíbí. Žádnou pokladnu jsme v dílně nikdy neměli a tak by to mělo i zůstat. Vážně nevidím důvod, proč investovat do něčeho tak zbytečného. Vždyť přece řádně platím daně. Proč má tedy stát zájem na tom, aby byli všichni podnikatelé napojeni on-line na berňák? Stát by měl rozhodně uvažovat o nějaké kompenzaci pro všechny, které tento podivný systém kontroly postihne. Možná by se měl někdo kompetentní zamyslet, jestli by nebylo dobré snížit daně a tím pomoci malým podnikům. Ale vyhraněný názor na to, co pro nás udělat, nemám,“ podotýká.
Avšak strach, že by mohl o svoji živnost přijít, ten Ondřej Ryšávka nemá. „Jiné zavedení registračních pokladen a náklady na jejich udržování v systému asi odrovná. Já ale obavami ze ztráty zaměstnání netrpím. Na nedostatek práce jsem si nikdy nestěžoval a věřím, že to tak bude stále. Auta se kazí a budou kazit dál. Navíc nevěřím, že se nenajde způsob, jak zákon obejít.“
Nalézt kličku mezi paragrafy prý nebude těžké. Alespoň podle živnostníka, který stejně jako Ondřej Ryšávka spravuje auta. Muž z obce na Brodsku, jenž si nepřál uvést své jméno, to vidí jasně. „Jméno neřeknu, abych nebyl za někoho, kdo navádí k nekalé činnosti,“ říká na úvod. „Vezměte si situaci, že ke mně přijedete s autem. Já vám po opravě vystavím přes pokladnu účet s naceněnými díly a pracemi za cenu, kterou si dohodneme předem. Podle mého nikdo z centrální evidence tržeb nikdy nepozná, co přesně jsem s autem provedl... Stačí na účtence opomenout jednu dvě položky…“

autor: JAROSLAV CHUDARA

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace