Účelová manipulace Vodovodů a kanalizací Hodonín proti těžbě

Účelová manipulace Vodovodů a kanalizací Hodonín proti těžbě
Foto: České štěrkopísky  /  Vodní dílo Pláňava - nádrž je trvale naplněna až po okraj a prakticky tak nemůže mít žádný protipovodňový účinek. Do nádrže a do podzemních vod je zcela zasakován silně znečištěný Polešovický potok.
Slovácko Podnikání 29 / 08 / 2017

Vodovody a kanalizace Hodonín například nově financují vypracování „návodu“ pro ostatní zájemce, jak proti nám postupovat, zatímco místním těžařům (Polešovice, Moravský Písek) podezřele vycházejí vstříc. Že je odmítání našeho záměru účelově zmanipulované, dokládají další a další okolnosti. Nejnovějším příkladem je srovnávací tabulka již probíhajících těžeb v okolí s naším záměrem, kterou nyní VaK Hodonín uveřejnily v „návodu“, jak postupovat proti nám. Z jejich tabulky náš záměr zdánlivě vychází jako nejnepříznivější, ale ve skutečnosti tomu tak zdaleka není, jelikož VaK v tabulce zamlčují, že pouhých 250 m od probíhající těžby na lokalitě Polešovice - Kolébky se nachází velmi vydatný vodní zdroj Polešovice - Les. Dále je v tabulce záměrně uvedena kratší vzdálenost mezi naším záměrem a vodními zdroji.

Katastrofické vlivy štěrkoven na vodní zdroje? Vezměme si příklad odjinud
Naše stanovisko je tedy jasné, stávající štěrkovny v ČR dokládají, že těžba štěrkopísků zde pro vodárenské využití nebezpečná není a naopak je doložitelné, že řízenou těžbou a rekultivací vznikají přírodně cenné areály, namísto například polí intenzivně postřikovaných pesticidy a chemickými hnojivy. Považujeme za pomýlené, když někteří odborníci vyvozují, že kvůli používání hnojiv a pesticidů nelze provádět jiné činnosti, jako například vytvářet jezera těžbou štěrkopísků. Nebylo by snad logičtější, kdyby zde zemědělci přestali nadužívat hnojiva a pesticidy a znečišťovat přírodu, pole, řeky a potoky? Nebo kdyby nedocházelo k vypouštění jedů do vodních toků protékajících nejen vodárenskými územími? Na takovou ochranu vodních zdrojů by se myslím měly úřady (a politici) zaměřit především a ne si selektivně vybírat, komu zabrání v těžebním záměru, a jiným s tím napomáhat.

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace