V době inflace má půjčka větší smysl než kdy jindy, říká vedoucí hradišťské pobočky UniCredit Bank
Foto: PR / Petr Sedlář, vedoucí pobočky UniCredit Bank Expres v Uherském Hradišti
Petr Sedlář vede pobočku UniCredit Bank Expres v Uherském Hradišti. Jako její zkušený ředitel a odborník na finance tak umí poradit, jak zacházet s penězi v době vysoké inflace a nejistoty, s nimiž se potýkáme poslední dobou.
Jak se zdá, růst inflace stále nebere konce. Lidem se tak doslova před očima znehodnocují jejich úspory, mnohdy celoživotní. Co byste jim jako zkušený bankéř poradil?
V dnešní době už naštěstí většina lidí ví, že nemá smysl nechávat peníze ležet na běžném účtu bez úročení nebo doma pod matrací. Možností, kam úspory vložit, je více. Důležité je rozhodnout se, zda je budete chtít mít kdykoliv k dispozici, nebo zda si můžete dovolit je na nějakou dobu nechat být.
Pokud si klient přeje mít peníze pro případ potřeby okamžitě k dispozici, doporučil bych mu dát je na náš běžný účet se spořením ve variantě START, OPEN či TOP, k nimž nabízíme úročení 6 % na částky do 500 000 Kč. Klient se tak nemusí o nic starat a není ničím vázaný. V případě, že může finance odložit na delší dobu, se vyplatí investovat. Se správnou volbou pomohou naši vyškolení bankéři – jednou z možností může být šestiměsíční termínovaný vklad kombinovaný s jednorázovou investicí do fondů DUET PLUS nebo pravidelné investice.
Banky i jiné finanční instituce se nyní předhánějí s nabídkou vysokých úroků. Jak však výhodně investovat, ale přitom nenaletět? Na co by si lidé měli dávat pozor především?
Důležité je pozorně si přečíst podmínky smlouvy k produktu. A také brát zřetel na předpokládanou dobu vložení peněz do investic. Například u termínovaných vkladů je doba uschování úspor jednoznačně daná a předčasný výběr se nevyplatí.
Na druhé straně je dnes spousta lidí, kterým vysoké úrokové sazby značně zkomplikovaly životní plány. Především drahé hypotéky zmrazily sen mnoha mladých lidí o vlastním bydlení. Co s tím? Je jiná možnost než čekat na dobu, až úroky zase klesnou?
Růst i pokles úrokových sazeb je přirozený ekonomický jev, nejde o žádnou anomálii. Čekání na nižší úroky se může a nemusí vyplatit. Spolehlivějším řešením může být požádat o pomoc rodinu. Podle našeho průzkumu je obvyklé, že s financemi pomáhají rodiče či prarodiče, hlavně potomkům do 26 let věku. Někteří rodiče zastaví nemovitost, aby pomohli dětem získat minimální nutnou částku pro dosažení hypotéky. Bankovní poradci jsou vyškolení tak, aby nastavili s klientem měsíční splátky na rozumnou výši, která umožní pohodlně vyjít s jeho příjmem.
Navíc dnes platí, že žadatelé o hypoteční úvěr do věku 36 let mají snazší podmínky pro schválení hypotéky. Součet měsíčních splátek nesmí být vyšší než 50 % vůči jejich čistému měsíčnímu příjmu (oproti starším žadatelům, u nichž nesmí jít o více než 45 %) a mohou si vzít úvěr ve výši 90 % hodnoty nemovitosti (starší žadatelé mohou žádat maximálně o 80 % hodnoty nemovitosti).
Dává smysl si v současné ekonomické krizi půjčovat peníze? A pokud ano, na co?
Dává, i když to může na někoho působit paradoxně. V době inflace má půjčka větší smysl než kdy jindy, jelikož inflace z půjčky „odkrajuje“. Dokud je výška inflace větší než úrok u půjčky, tak se reálná hodnota dluhu zmenšuje.
Není rozumné půjčovat si na vyšší životní standard, který neodpovídá vašim současným možnostem, a tedy ani možnostem následného splácení. Naopak, smysl to dává tam, kde víte, že vám půjčka pomůže někde jinde ušetřit nebo dokonce vydělat. Dobrým příkladem může být rekonstrukce nebo zateplení domu.
Lidé často svým osobním financím nevěnují příliš času a pozornosti, tedy až do chvíle, než začnou řešit nějaké těžkosti. Proč tomu podle vás tak je? Nedostatkem finanční gramotnosti, nebo strachem či studem poradit se o svých financích s někým cizím – s odborníkem?
Problémem je podle mě obojí – jak to, že si lidé ohledně správy svých financí nevěří, tak i to, že se jim často nechce finanční záležitosti řešit, protože se obávají, že to bude složité a osobní. Mnohdy to tak ale vůbec není a pokud si klient není jistý, vždy je tu pro něj bankovní poradce, ať už fyzicky na pobočce, online nebo po telefonu. Poradenství je navíc bezplatné, není tedy třeba se ostýchat. Žádná otázka z této oblasti není hloupá.
(PR)