V MESITu vyvinuli novou technologii pro kvalitnější odlitky
Foto: MESIT / MESIT machinery vyvíjí nové slévárenské technologie .
Strojírenská výroba mechanických dílů, zejména v leteckém a vojenském odvětví, klade vysoké nároky na kvalitu dodávaných výrobků.
Společnost MESIT machinery (člen skupiny OMNIPOL) se proto zaměřuje na výzkum a vývoj nových slévárenských technologií. V roce 2022 vyvinula unikátní robotické pracoviště pro tuhnutí hliníkových odlitků, které v letošním roce úspěšně testuje. V dnešní době se hliníkové odlitky běžně vyrábějí pomocí komerčně známé metody gravitačního lití, která nezahrnuje řízení parametrů tuhnutí kovu. Tento postup vytváří hrubozrnnou strukturu, která negativně ovlivňuje mechanické vlastnosti odlitku a může způsobovat vnitřní vady. Právě řízení procesu tuhnutí je klíčové pro vysoce kvalitní odlitky bez vnitřních vad. "Pokud dokážeme řídit tuhnutí kovu v čase, můžeme dosáhnout jemnozrnné struktury odlitku a výrazně tak zlepšit jeho mechanické vlastnosti. Tímto procesem minimalizujeme také vnitřní vady odlitku." vysvětluje výhody nové technologie vedoucí vývojového týmu MESIT machinery Patrik Vašťák a dodává: „Na základě experimentů jsme zjistili, že proces tuhnutí lze ovlivnit ponořením výrobku do speciální lázně s pečlivě definovanými parametry s přesně stanovenou dobou a rychlostí ponoru. Tato metoda vyžaduje vysokou přesnost, opakovatelnost a flexibilitu, kterou může zajistit pouze robotický manipulační systém.“
Výzkum, který otvírá nové trendy v oblasti lití kovů, představuje výhodu pro zákazníky. „Výsledky nové technologie jsou vynikající. Řízení procesu tuhnutí minimalizuje porezitu, zlepšuje mechanické vlastnosti, a také snižuje deformace odlitků po odlití. A právě tyto vlastnosti požadují nejnáročnější zákazníci,“ sdělil ředitel společnosti MESIT machinery, odštěpný závod foundry, Dalibor Kníž. „Můžeme tak zákazníkům nabídnout zvýšení kvality odlitků díky výraznému snížení počtu neshodných výrobků. Tento fakt v konečném důsledku snižuje jejich náklady, zvyšuje konkurenceschopnost a v mnoha případech i zvyšuje bezpečnost konečného produktu,“ doplnil Kníž.