Vodní svět pomohla přiblížit práce stavbařů z CGM
Foto: sal / Petr Gottwald, Miroslav Kovařík a Michal Chlachula (zleva)
Náročné i ekonomicky dostupné rekonstrukce, výstavba nových sportovních hal či podnikatelských objektů, ale i prvotřídně zvládnuté netradiční a specifické požadavky investorů. To je jen rychlý průřez referenčními stavbami, o které se především v našem regionu zasloužila boršická stavební společnost CMG Morava.
Skutečně platí, že denně dokazujeme, že umíme stavět, ohlíží se Petr Gottwald, ředitel společnosti CGM Morava, například za rekonstrukcí Panského dvora v Kunovicích, jezuitské koleje v Uherském Hradišti, výstavbou sportovní haly v Boršicích či čistírny odpadních vod v Chropyni. Do dlouhého výčtu kvalitně odvedené práce se na podzim loňského roku přidal svět vodních ekosystémů v Modré.
Projekt Živá voda spočívá v představení významu vody v krajině a života v ní formou přímého i vizuálního kontaktu s živočichy a rostlinami nad i pod vodou. Návštěvníci mají možnost sledovat život v potoce přes prosklenou stěnu, dále ve velké tůni s chladnomilnými rybami. Unikátem je pak průhledný, osm metrů dlouhý tunel přímo do podvodního světa, připomíná základní poslání areálu místní starosta Miroslav Kovařík.
V areálu pracovníci CGM Morava zbudovali nejdříve dva rybníky, z nichž jeden slouží i k rekreačnímu účelu a druhý, expoziční, ukazuje návštěvníkům sladkovodní podvodní svět. Na expoziční rybník navazuje provozní a expoziční budova areálu. Ta má dvě podzemní podlaží realizovaná jako železobetonová monolitická konstrukce. V rámci expozice je ve druhém podzemním podlaží zřízeno okno s výhledem do nejspodnější části rybníka a v interiéru je osazen průhledný akrylátový tzv. dotykový bazén, pro bližší seznámení návštěvníků s vodním životem, popisuje realizované práce Michal Chlachula, jednatel společnosti CGM Morava.
Z prvního podzemního podlaží se vstupuje do průhledného akrylátového tunelu pod vodní hladinou, který je dlouhý 8 metrů a je uložen na železobetonové desce. Dále je zde možné nahlédnout oknem do litorálu, který představuje vodní život ve stojaté vodě, pokračuje Chlachula. Nadzemní část budovy je vyzděná z keramických bloků, okna a dveře jsou dřevěné. Budova je zastřešena rákosovou střechou, která je uložena na dřevěném krovu.
Do vstupní budovy jsme dále instalovali plošinu pro imobilní občany. Pro zajištění optimální teploty vody v rybníku a vytápění celé budovy je zřízeno tepelné čerpadlo. Čistota vody expozičního rybníku je zajištěna cirkulací vody pomocí systému čerpacích stanic a potrubí, které vodu dopraví do usazovací nádrže, kde voda projde filtrací a zpět se vrací potokem přes splav do expozičního rybníka. Ten je viditelný v řezu skrze okno v expoziční budově, doplnil Michal Chlachula s tím, že okolo budovy vede nad hladinou rybníka dřevěná pochůzí lávka, celý areál je oplocen a osázen stromy a různými rostlinami.
>>> OTEVÍRACÍ DOBA <<<
Do konce dubna úterý až neděle 10.00 až 16.00 hod.
Od 1. května pondělí až neděle 9.00 až 17.00 hod.