Všeho s mírou, toť rozumné pravidlo

Všeho s mírou, toť rozumné pravidlo
Foto: pri
Uherské Hradiště Podnikání 05 / 12 / 2009

Spokojená zákaznice Udělali jsme si základ a v klidu jsme pak mohli být u vody a nebát se toho, že se spálíme

Kdo z vás miluje slunce, pláže, moře a v zimním období se mu stýská po této kratochvíli, nemusí tesknit. Pro tyto případy, ač bez hmatatelného vjemu písku pod nohama, se nabízí v pestré nabídce služeb návštěva solárního studia. I když v poslední době se jim  blýská spíše na horší časy, rozhodl jsem se podívat do hradišťského solárního studia za Lenkou Havlíkovou, která mi pověděla, jak to vše funguje.

Slovem klasika humoru Felixe Holzmanna ze scény Statistika: „Víte, že kouření zkracuje život?  - Ale kdepak! Znal jsem dva bratry. Ten jeden kouřil a dožil se devadesáti osmi let a ten druhý nekouřil celý život a zemřel, když mu byly tři roky. Nějak tak podobně vyzněly názory návštěvníků, kteří zůstali věrní a přenesli se přes vlnu nepříznivých informací, kterých se letos v létě vyrojilo jako hub po dešti.


Velká malá hračka

Kdo si myslí, že to není složitá práce, má pravdu. Solární technika vypadá jako z říše snů či futuristických fantazií, ale i tak obsluhu zvládne s trochou nadsázky každé malé dítě. Pokud se však pokazí, spravovat už musí profíci. „Z předešlého pracovního dne mně tu nezůstává ani kopa papírů, ani nevyřízené objednávky, takže první kroky vedou k hlavnímu jističi, který chrání přístroje přes noc, aby nedošlo k jejich samovolnému poškození, kdyby nastaly komplikace v elektrické síti, zahajuje Havlíková naše povídání.

Už se nedivíme, že počítače nacházíme na každém kroku a kontrolují naše životy nebo dohlížejí na jejich bezpečnost. Není tomu jinak ani v solárním studiu. „Dalším důležitým krokem je spuštění hlavního počítače, kde je nainstalovaný centrální systém, který ovládá všech šest přístrojů. Stará se o odpočítávání času při opalování, vede se zde inkaso za službu a také upozorňuje na různé technické povinnosti, které jsou s tímto podnikáním spojené, jako je např. velmi důležité počitadlo času životnosti trubic nebo prachových filtrů, doplňuje Havlíková základní kroky při vstupu na pracoviště.

Důležité informace pro začátečníky

Práce je opravdu jednoduchá. Na čem nejvíc záleží, je počet návštěvníků. „V prostředí solárních studií se pohybuji delší čas, takže vím, co je zapotřebí. Základní kroky k zajištění provozu jsou hračkou. Pokud se nic neděje, mám volno a věnuji se papírování, vyřizování objednávek přes internet nebo úklidu pracoviště. Někdy je to dobré, že není tolik práce, zbývá více času věnovat se novým zákazníkům, kteří se chtějí dozvědět něco více o této formě opalování. Je velmi důležité jim pořádně vysvětlit pozitiva i negativa, která jsou s tímto druhem opalování spojena. U nás se na vše musí víc dohlížet. Když se spálíte na sluníčku, tak můžete maximálně vynadat sami sobě, ale zde zčásti neseme riziko také my,“ zdůrazňuje Havlíková, nač si v jinak nenáročné práci musí dávat největší pozor.
A přidává, kam se nejčastěji ubírá řeč s novými zákazníky: „V kabinkách jsou sice vyvěšené provozní podmínky, ale víme, jak to chodí. Kdo by to četl. Podívám se a vidím, co kdo potřebuje. Důležité je vědět, kdy byl zákazník v soláriu naposledy. Jaký má typ pokožky, zdali nemá nějakou alergii, pihy, mateřská znamínka, zvolit vhodnou solární kosmetiku. Posledním krokem je vysvětlení použití samotného stroje. Kde se spouští, jak si přidávat nebo ubírat ventilaci a kde zapnout hudbu.“

Jen si vybrat

Druhů přístrojů na opalování je mnoho, jen si vybrat. S tím, jaký typ je ideální, poradí obsluha nebo osobní zkušenosti, ale pro představu: čím silnější trubice, tím je doba opalování kratší. Můžete si vybrat z horizontálních (uzavíratelných nebo otevřených) nebo vertikálních solárií. „Solárium Open Sun je vhodné pro klaustrofobiky a je oblíbené i mezi staršími lidmi. Tak jako u všech základ tvoří 100W trubice a navíc jsou zde kulaté 800W výbojky, které odrážejí záření přes skleněné desky umístěné v horní části přístroje. Je to tzv. nepřímé opalování, popisuje Havlíková hlavní znaky solária nejčastěji používaného začátečníky.

Dále pak jsou to jen drobnosti, které zvyšují komfort přístrojů. „Čím vyšší řada, tím větší komfort a přídavné efekty pro zpříjemnění pobytu v soláriu. Můžete zde v klidu relaxovat a odpočívat. Ventilátory na odvádění vzniklého tepla jsou dost silné, vyšší řada však má uvnitř umístěno i aroma, které vzduch osvěžuje, pro případný nežádoucí efekt pocení. Příjemný je také prvek rozprašování vody do vzduchu a na tělo. Mp3 výbava je již samozřejmostí u všech.  Nicméně platí, že čím víc tlačítek, tím větší z toho zákazníci mají paniku, dokončuje Havlíková rozhovor na téma, s jakými přístroji se zákazník může setkat.

Na dovolenou už opálení

Naše povídání přerušuje paní, která se nebojí jak opalování v soláriu, tak si chvíli s námi povídat. „Dnes už chodím pravidelně, vynechávám jen léto. Vždycky se na něčem něco najde. Jako např. káva nebo čokoláda, trochu v jiné formě cigarety, ale myslím si, že pokud se něco extrémně nepřehání, tak to nemůže škodit. Vše musí být v rozumné míře a vše je třeba dobře zvážit. Pokud se tu někdo neopéká každý den, nepřehání to a dodržuje základní předpisy, je to OK, předkládá zákaznice svůj názor na nynější často diskutované téma. Havlíková přidává: „Přiměřené opalování podporuje také tvorbu vitaminu D, působí jako prevence proti chřipce, nemocem horních cest dýchacích, podporuje odolnost proti stresu.“

Setkal jsem se i s informací, která by mě nenapadla a má ryze praktické využití. Jde o opalování před dovolenou. „Když odjíždíme s dětmi na dovolenou, tak do solária chodí se mnou. Není to proto, abychom u pláže nebyli středem pozornosti díky bílé pokožce. Posledně jsme jeli v zimním období a chtěla jsem spíš, abychom mohli na sluníčko hned a nemuseli příliš kontrolovat dobu pobytu. Udělali jsme si takový základ a v klidu jsme pak mohli být u vody a nebát se toho, že se spálíme, popisuje zákaznice a dodává: „Přeci jen ve studiu si hlídáte minuty, u moře to tak nechodí. Být na dovolené a sedět na pokoji, protože pobyt venku by nám znemožňovalo silné sluníčko, a to i s používanými krémy, to jsem nechtěla. Osobně si při opalování v soláriu větší pozor dávám jen na obličej, který si chráním speciální solární kosmetikou a ještě tričkem.

Ještě něco

Ti, co si nechtějí poležet nebo postát 15 - 25 minut, volí variantu silnějších tzv. turbo solárií. „Turba si oblíbili a hojně využívají mladí nebo ti, kteří nemají čas. Nejsilnější a nejluxusnější solárium, co tu máme, má výkon 180 W a trubice jsou dvojí barvy. V horní části jsou použité trubice s menším výkonem záření. Těmi se opaluje dekolt a obličej, který je na opalování citlivější. Na zbytek těla se už používají silnější. Opalování v takovémto přístroji trvá od 3 do 15 minut, přidává Havlíková ještě něco k typu solárií.

Pokud přicházíte do studia, ptejte se na počet aktivních hodin trubic v přístrojích. „Každé studio by vám už jen na důkaz svého kladného přístupu k zákazníkovi mělo na požádání sdělit a ukázat stav počítadla, které slouží ke kontrole životnosti trubic. Průměrná životnost je cca 800 hodin. Pokud se životnost překračuje, tak trubice už hřejí, ale neopalují. Jen svítí a až nyní jejich vyzařování může způsobovat rakovinu kůže. Na tento údaj by se měl ptát každý, kdo chce chránit své zdraví. Prachové filtry se vyměňují po tři sta hodinách provozu, dokončuje Havlíková.

Hygiena, nutný certifikát, prevence

Ani na sluníčku se neopalujeme oblečení, takže svršky jdou dolů a tělo přichází do kontaktu s přístrojem, který používá více lidí. „Z osmdesáti procent se chodí opalovat ženy a ty si na hygienu obzvláště potrpí. Okamžitě, když se zákazník doopaluje, v programu mi naskočí značka spreje. Musím zajít přístroj vydezinfikovat, což mi přikazuje i hygienická norma. O této informaci zákazníky dodatečně informuje na každém soláriu viditelná cedulka. Na radu pracovnice z hygieny jsem ke každému soláriu postavila také dvě láhve. Jednu s dezinfekčním roztokem a druhou pouze s čistou vodou. První proto, aby si ten, kdo mi nevěří, mohl sám ještě stroj přečistit. A ta druhá je připravena pro toho, kdo je na dezinfekci alergický, komentuje Havlíková hygienické základy.

Spustit solárium je hračka, ale vlastnit jej, to už je komplikovanější. „Abych získala živnostenský list, bylo nutné, abychom nejenom já, ale i obsluha měly certifikát opravňující k obsluze solárií. Pokud začínáte a nemáte roční praxi k tomu všemu, je nutné, abyste měli odborného garanta, kterým se stává po úspěšně zakončeném čtyřicetihodinovém kurzu o solární technice zdravotník, a to sestra nebo lékař s maturitním vysvědčením,“ komentuje Havlíková.
Než se rozhodnete solární studio navštívit, podrobnosti a doporučení můžete získat na internetu. „Nic by se nemělo přehánět, takže většina začátečníků chodí obden. Podle typu pokožky a přístoje v rozmezí 3 - 25 minut. Na udržování stačí 1 - 2x týdně. Nezbytné je používání speciální kosmetiky a na co by neměl nikdo zapomenout, je to, že se po opalování vytváří nový pigment, proto dvě až tří hodiny se nesmíte koupat,“ zmiňuje Havlíková v rychlosti základ zdravého opalování.

Zajímavého nic

Zdejší zaměstnání není nijak výrazné na zážitky. Každý si chrání své soukromí, takže na veselou či dechberoucí příhodu můžete pro tentokrát zapomenout. „Zdejší prostředí je velmi klidné. Nejčastěji se stává, že si zákazníci nejspíš v roztržitosti nebo časovém shonu objednají jednu kabinku a pak jdou do úplně jiné. Protože si to neuvědomí, čekají, než doběhne desetiminutový interval samospouště, a teprve potom zjistí, že jsou špatně. Zásadně nic zajímavého se tady neděje. Možná někdy, když přijedou maminky s dětmi, tak se na chvíli o ně musím postarat a zabavit je, stručně popisuje Havlíková.

 

Horizontální solárium OPEN SUN Art 600

ergonomické lehátko

systém ventilace

předmontáž stereo soustavy

atest strojírenského zkušebního ústavu

17 UV lamp o výkonu 100 W

10 výbojek o výkonu 800 W

 

PRO

kontakt s lidmi

práce v teple

fyzicky nenáročná práce

PROTI

nynější šíření velmi negativních informací ohledně opalování

v práci jste od rána do večera

nárazová práce

závislost na elektřině

autor: PAVEL PRINC
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace