Zlatá perla aneb jak se rodí živý klenot

Zlatá perla aneb jak se rodí živý klenot
Foto: archiv rodiny  /  Perla je vhodným doplňkem pro nevěstu, ale i výborným dárkem pro svatební maminky.
Slovácko Podnikání 15 / 10 / 2018

Jedinečný šperk na váš svatební den

Letos v dubnu Lenka Výmolová se svým synem Janem Kunovským navštívili ostrov Palawan, který je považován za jeden z nejčistších a nejkrásnějších ostrovů na světě. Najdeme jej na území Filipín a často je nazýván rájem na zemi, mimo jiné je zapsán v seznamu UNESCO a je vyhlášen jako národní park. Právě na tomto ostrově se rodí jedinečné perly v destinaci, kam se dostanou jen zaměstnanci a hosté firmy Jewellmar, která za zrodem těchto vzácných perel stojí. Díky rozhovoru s Lenkou Výmolovou jsme pro vás zjistili největší noviny a zajímavosti ze světa perel.

Paní Výmolová, jak se vám tato příležitost naskytla a co vás vedlo k tomu se na toto místo podívat?
Když mi v říjnu přišla pozvánka,  tak jsem neváhala a řekla: Jedeme! Důvodem bylo jednak to, že jsem věděla, že se na tato místa jen tak někdo nepodívá, a taky fakt, že jsem o zlatých perlách a o tom, jak vznikají, mnoho nevěděla. Nejvíce mě lákalo vidět, jak tato místa na Filipínách vypadají a jaké je pozadí vzniku zlatých perel.

Považujete tento zážitek za jednu z životních příležitostí, které se již nebudou opakovat?

Každopádně to opravdu byla jedna z příležitostí, která se nebude opakovat, a neskutečný, neopakovatelný zážitek. Celý náš pobyt trval pouhé čtyři dny, které byly pečlivě naplánovány, abychom viděli co nejvíce.

Měla jste z něčeho, co vás čekalo na cestě, strach?

Na cestě jsem neměla strach z ničeho, kromě obav z 16hodinového letu, ale vybrali jsme velmi spolehlivé aerolinie.

Co vás na cestě zaujalo nejvíce?

Velmi přátelský kolektiv profesionálů. Práce neuvěřitelně šikovných lidí, kteří jsou neskutečně skromní a stále veselí. Panenská příroda, všude čisto a zlatá povaha lidí. Když jsme měli možnost podívat se do místní vesnice, zrovna lidé čekali na lékaře, ve velmi dlouhé frontě, a přesto se pořád usmívali. Nikoho z nich nenapadlo si stěžovat, že musí čekat, než přijde na řadu, jako tomu bývá u nás.  

Jaká je pro vás nejdůležitější informace z této cesty?

Nejzajímavější informací z cesty bylo to, že na ostrově existuje laboratoř, kde dokážou vypěstovat z malé buňky perlorodku, která má v sobě geneticky zakódované, že bude zlatá. Tato perlorodka se pak 5 let vyvíjí v laboratoři, než se vypustí do moře a vytvoří perlu. Myslím, že málokdo ví, že je tohle vůbec možné. Paní, která se o tyto vývojové procesy stará, smí opustit ostrov jen jedenkrát v roce, a to na pouhých 7 dní.

Skutečně existuje zlatá perla? Jaký je o ni zájem?

Ano. Zlatá perla je v Česku velká novinka a celkově v Evropě se dostává teprve do povědomí. Jedná se o velmi luxusní a nezaměnitelný šperk, který lze vytvořit pouze na Filipínách díky jedinečnému pH vody a korálovým útesům vzácných barev. Tyto korály - modré, růžové, červené a bílé - jsou jedním z důvodů zlaté barvy perly.
Celkově je zájem o šperky z perel zatím stále malý, neboť málokdo je umí docenit a starat se o ně. A taky je fakt, že žijeme ve vnitrozemí a nehodí se k nám tak jako k ženám v přímořských státech. Nicméně se kupují hodně jako výjimečný dárek.

Komu byste takto výjimečný šperk doporučila?

Perlu jako výjimečný dárek bych doporučila hlavně vyzrálým dámám, aby mohla vyniknout, ale faktem je, že zdobí nejen tyto ženy. Pro mladší slečny jsou vhodné spíše na zvláštní příležitosti, jako je například ples, divadlo, anebo svatba, ke které perly určitě neodmyslitelně patří.

Co takovým dárkem vyjadřujeme?
Perla jako dárek vyjadřuje hlavně to, že si obdarovaného člověka velmi vážíme a máme ho rádi, a pokud se daruje z lásky, pak přináší štěstí a pohodu. Pokud perlu nosíme, říkáme tím okolí, že je pro nás tento den, situace nebo událost velmi výjimečná.

A co pověra, že perly nosí slzy?

Pokud se perla daruje z lásky, přináší štěstí, obohacení a nikdy ne slzy.


Věděli jste, čím vším perla projde, než se dostane k nám tak, jak ji známe?
• Aby byla perla zralá k vyjmutí z perlorodky, projde 24 měsíců dlouhým procesem 337 úkonů. Teprve pak se perlorodka vyloví z moře a kontroluje se, zda je již perla dostatečně velká.
• Když perlorodku z moře vyjmou, dopraví ji do laboratoře a osekají z ní korály, které by jinak perlorodkám ubíraly potřebný plankton. (Kvůli tomuto planktonu musí potapěči měnit polohu perlorodek v sítích co 14 dní.)
• Po tomto kroku projde perlorodka rentgenem. Tady se zjišťuje, jestli je perlorodka zdravá a jak je uvnitř perla velká. Ani po 24 měsících totiž nemusí být perla hotová.
• Perla, která je hotová, pak v perlorodce odpočívá nejméně jeden den. Teprve poté se může z perlorodky vyjmout, avšak velmi opatrně, aby se neporušila její děloha. Teprve po všech těchto úkonech se určuje kvalita perly.
• Existuje samčí a samičí perlorodka, které se nesmí zaměnit!
• Perla nesnáší parfémy, laky na vlasy, pot. Vše do sebe absorbuje, to pak vede k loupání perleti a dalšímu znehodnocení, například i změně barvy. Za to často může i náš pot, případně i smog v ovzduší.
• Perla není určena na denní nošení! Měla by se nosit na výjimečné události a noblesní akce.
• Šperk s perlou je úplně poslední částí outfitu a jako první se sundává.
• Perla nikdy není předražená nebo drahá, má jen svoji cenu.

Víte, že o perlu se musíme stále starat? A hlavně jak?
• Nezapomínejme na to, že je perla stále živá!
• Perlu bychom měli vždy po nošení koupat, tzn. opláchnout pod proudem vlažné vody a nechat ji odpočívat na froté ručníku, ze kterého si do sebe natáhne zbytek vlhkosti, kterou potřebuje. Pokud pak šperk s perlou dlouho nenosíme, je dobré nechat v trezoru nebo v místě, kde jej uchováváme, nádobku s vodou, ze které si perla sama vezme vlhkost, kterou nutně potřebuje.
• Pokud se o perlu nebudeme starat, tak na ní popraská perleť nebo se změní její barva. Je to naše chyba, kterou perlu nenávratně poškodíme.

banner
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace