Jaroslav Čermák

Jaroslav Čermák
Foto: sal
Uherské Hradiště Realityshow 23 / 05 / 2018

Učitel fyziky na Gymnáziu Uherské Hradiště

Čtyřicet let. Přesně tak dlouho učí Jaroslav Čermák na uherskohradišťském gymnáziu. Po vystudování vysoké školy v roce 1978 nastoupil do svého prvního učitelského poměru a nakonec mu zůstal věrný po celý profesní život. „Na škole jsem vlastně ještě déle. Na gymnázium jsem chodil i jako žák a nenapadlo mě, že bych se sem mohl vrátit. Ale osud tomu asi chtěl a už tady učím čtyřicet let,“ říká na úvod Jaroslav Čermák, učitel s aprobací z fyziky a matematiky. Tedy předmětů, které nejsou u studentů zrovna v oblibě. „Právě proto se snažím učivo podat tak, aby ho pochopili všichni. Rozhodně se nejedná o hodiny děsu, v hodině by mělo být i veselo. Na druhou stranu se jedná o předmět, který nepodléhá žádnému režimu, všechny konstanty jsou dané a co platilo před čtyřiceti lety, platí dodnes. Jenom je škoda, že obecně ubývá hodin s přírodovědnými předměty,“ pokrčí rameny Čermák.
I když je pro něho fyzika stěžejním předmětem, nechtěl se jí nikdy coby učitel věnovat. Jenomže člověk míní a osud mění. „Být učitelem bylo vždycky mým snem. Chtěl jsem učit biologii a chemii. Na gymnáziu mě už biologie tolik netáhla, tak jsem přesedlal na matematiku a chemii. Ovšem na vysokou školu mě na chemii nevzali a nabídli mi právě matematiku a fyziku. A to jsem fyziku nikdy nechtěl učit! Ale teď můžu říct, že jsem spokojený a nelituji toho rozhodnutí,“ dodává oblíbený profesor, který rád připravuje studenty nejen na maturitu z fyziky, ale i ty, kteří chtějí jít studovat technické obory.
Oblíbeným koníčkem, kterému se Jaroslav Čermák věnuje, je cestování a vlaky. „Ne, že bych třeba o lokomotivách věděl všechno do detailu, ale vyznám se v nich. Dřív mě lákala i dopravní škola, ale neměl jsem úplně stoprocentní zrak, tak jsem to ani nezkoušel. Nejlepší pro mne je přijít na nádraží, vyhlédnout si nějaký vlak, který se mně zrovna líbí, nasednout a někam jet. A je jedno, kam jede. Nejvíce po republice, a to hlavně do větších stanic, do těch menších už toho moc nejezdí,“ směje se sám tomu, jak dokáže trávit část svého volného času. Jako další záliby následují procházky se psem, čas s rodinou, občas kino nebo divadlo. „Snem, který bych si chtěl jednou splnit, je jízda po Transsibiřské magistrále do Vladivostoku,“ prozrazuje Jaroslav Čermák, který svého koníčka, tedy vlaky, spojil i s výukou fyziky. „Všechny vlaky jezdí na základě fyzikálních principů, takže i takto zpestřuji své hodiny fyziky,“ uzavírá druhý nejdéle sloužící profesor na gymnáziu v Uherském Hradišti.

TOPlist