Josef Dulínek

Josef Dulínek
Foto: sal
Uherské Hradiště Realityshow 09 / 05 / 2018

Učitel odborného výcviku oboru Elektrikář - silnoproud, Střední průmyslová škola a Obchodní akademie v Uherském Brodě

„I Karel Gott byl elektrikář, tak proč nemít zrovna takový startovací můstek do profesního života?“ říká Josef Dulínek, učitel odborného výcviku oboru Elektrikář - silnoproud na Střední průmyslové škole a Obchodní akademii v Uherském Brodě. A to přitom k profesi učitele přišel jako slepý k houslím. „Do roku 1996 jsem pracoval jako obyčejný vyučený montér elektrikář nejen po celé republice, ale i v zahraničí. Jenomže touha po dalším vzdělání byla silnější než silnoproud, a tak jsem kývnul na nabídku dělat učitele odborného výcviku. Dostal jsem skupinku žáků a buď to vyjde, nebo ne,“ vzpomíná na dobu před dvaadvaceti lety, kdy ve škole začínal. A protože jeho hlavním oborem byla elektřina, dostal na starosti výuku budoucích elektrikářů. „Snažil jsem se je co nejlépe naučit to, co jsem uměl z praxe. A asi to mělo nějaký smysl, protože moji první žáci už jsou také tátové od rodin, a když někoho z nich potkám, hned zavzpomínáme, jaké to bylo dřív. Ani si nevybavím jméno, ale spíš to, čím mě jako žáci zlobili,“ dodává Josef Dulínek.
Řeklo by se, že na elektřině a potažmo elektrikářích se toho moc měnit nemůže, ale i tady jde všechno dopředu. „Poprvé jsem stál na rozcestí, jestli má smysl ještě pokračovat dál, v roce 2004, kdy se v naší škole rozjela výuka sběrnicových obvodů, což už je trochu vyšší level samotné elektrikařiny. To už není o tom zapojit zásuvku, ale je to i o složitém programování, které na rozdíl ode mě mladí zvládali. Ale já mám rád výzvy, takže jsem se rozhodl pokračovat,“ říká usměvavý učitel, jehož popularita na škole se odráží i v tom, že pravidelně vyhrává ve školní anketě o nejoblíbenějšího učitele praktického vyučování.
Zatímco před dvaceti lety byl počet žáků ve skupině kolem deseti, dnes už má skupina odborného výcviku dvojnásobný počet. I to svědčí o tom, že je o tradiční obory, jako je elektrikář, stále větší zájem. „V naší škole dostanou žáci něco navíc, proto je mezi nimi o naše obory takový zájem. Snažíme se předat jim co nejvíc znalostí a dovedností, tak aby kluci měli možnost získat dobrou práci. O to mně vždy jde. Někteří na začátku ani nevědí, co chtějí, proto je potřeba je naučit disciplíně. Práce s elektřinou je o disciplíně, nejde si dělat, co vás napadne, tady jde o život nejen váš, ale i ostatních lidí,“ tvrdí rodák z Březové, pro kterého se stalo učitelování osudné i z dalšího pohledu. „Ve škole jsem si našel i svou manželku, která tady učí češtinu a dějepis. Aktuálně je rodina mým největším koníčkem a odreagováním od školních povinností. Dokonce jsem přišel na chuť i divadlu, a to hlavně Slováckému v Uherském Hradišti, kam velmi rádi s manželkou jezdíme,“ říká Josef Dulínek, který na závěr dodává: „Mám tuto práci moc rád, líbí se mi na ní propojení mé oblíbené elektrikařiny a práce s mladými lidmi. Je to moje práce snů!“

TOPlist