Martina Plačková

Martina Plačková
Foto: sal
Uherské Hradiště Realityshow 02 / 05 / 2018

Třídní učitelka 9. C ZŠ UNESCO s aprobací z chemie a přírodopisu

Matematika, fyzika, chemie. Školní předměty, které patří k nejméně oblíbeným u většiny žáků. Ovšem nemusí to platit ve všech školách. Jednou z nich je i základní škola UNESCO v Uherském Hradišti, kde je jednou z vyučujících předmětů chemie a přírodopis Martina Plačková. Ta se snaží svým žákům chemické vzorce či živočišné druhy dostat do hlavy jinak než jen prostým učením frází. A možná právě proto si vysloužila nominaci do soutěže Učitel snů.
„To, že jsem dnes učitelka, je asi logickým vyústěním toho, že mě vždy bavila práce s dětmi. Když jsem po gymnáziu volila kam dál, byly dvě varianty. Buďto farmacie, nebo přírodovědecká fakulta s pedagogickým zaměřením biologie a chemie. Protože to byly  právě tyto dva obory, které mě vždy zajímaly. Dokázala jsem se sbalit a vyrazit do přírody na kytky, dělat si herbáře a ani trochu jsem nechápala, jak se někdo vůbec potřebuje učit do chemie,“ pousměje se Martina Plačková, která během studia na vysoké škole v Olomouci ještě hrála závodně házenou a jak říká, náhody tomu chtěly, že je dnes učitelkou. „Naštěstí se mně přírodovědeckou fakultu podařilo dodělat, i když jsem tehdy pochopila, že chemie není tak jednoduchá, jak jsem si vždy myslela,“ přiznává oblíbená kantorka.
Po úspěšném ukončení studia čekala na Martinu Plačkovou první učitelská štace a shodou okolností to byla právě Základní škola UNESCO. „Začínala jsem tady, ale učitelskou kariéru přerušilo mateřství a péče o rodinu. Po osmi a půl letech jsem se ale vrátila. Za tu dobu se podle mě žáci trochu změnili,“ dává k dobru poznatek. Dříve žáci razili heslo „A k čemu nám to vlastně bude“? Ale dnes už si prý více uvědomují, že vzdělání je potřeba pro život. „Nemám vůbec problém vybrat žáky do různých soutěží či olympiád,
a to i chemických. Žáci dnes dělají hodně věcí, které  jsou navíc. Ale hodně nám ruce svazuje legislativa, na všechno musí být nějaké povolení, souhlas. Třeba vyrazit se třídou do přírody na nějaké pozorování je bez předchozího souhlasu a poučení nemyslitelné. A to ani nemluvím o tolik oblíbených pokusech v chemii,“ pokrčí rameny nad současnou legislativou ve školství.
Jakmile opustí Martina Plačková brány školy, věnuje se rodině a svým zálibám. „Chodím se psem do lesa, cvičím jógu, mám ráda divadlo, výstavy. S dětmi vyrážím na výlety. Ale jestli si myslíte, že i doma jsem učitelka, tak to tedy ne. U mě prostě mýtus učitelky v domácnosti neplatí. Ani nevím, jestli jsem taková vůbec ve škole,“ směje se třídní 9. C na Základní škole UNESCO v Uherském Hradišti.

TOPlist