Pavlína Kotačková

Pavlína Kotačková
Uherské Hradiště Realityshow 16 / 05 / 2018

Učitelka prvního stupně soukromé základní školy ACADEMIC SCHOOL v Uherském Hradišti

Do školy i ze školy by se mělo chodit s úsměvem. Podobným krédem se řídí i Pavlína Kotačková, která učí na soukromé škole Academic School v Uherském Hradišti. „Učitelství není určitě má vysněná profese, spíše jsem se chtěla dělat něco přes výtvarku. Pocházím totiž z umělecky založené rodiny, takže tyto geny přeskočily i na mě. Ale nikdy jsem si nedovedla představit, že budu učit. Jedna z mých představ byla, že bude třeba malovat porcelán v Karlových Varech,“ říká dnes s úsměvem na tváři Pavlína Kotačková, která, ač rodačka z Uherského Hradiště, prožívala dětství na západě Čech.
I přesto, že si nedovedla představit, že by se z ní někdy stala učitelka, před pětadvaceti lety byla u toho, když se zakládala tehdejší základní škola Čtyřlístek, dnes Academic School. „Jsem vlastně takový historický inventář. Pomáhala jsem ředitelce Věře Olšákové s rozjezdem mateřské školy, ne jako učitelka, ale spíš taková poradkyně. Až když šel její syn do první třídy, tak jsem dostala nabídku, jestli bych nechtěla jít učit,“ vzpomíná Pavlína Kotačková. V té době měla vystudovanou střední pedagogickou školu, takže nastoupit učit nebyl problém. „Prostě mě dokázala ukecat a já jsem u této profese už zůstala,“ dodává jedním dechem k tomu, že už ve školství nadobro zakotvila.
Učit na soukromé škole, kde je oproti klasickým školám méně dětí, je úplně něco jiného. „Můžeme s každým pracovat individuálně a táhneme je do osobního maxima a přitom i my vydáváme ze sebe maximum. Dnes už můžu říct, že mě tato práce hodně baví,“ říká třídní učitelka druhého ročníku na Academic School v Uherském Hradišti Pavlína Kotačková, která má za sebou i zkušenosti z klasických škol v okrese. „Kromě učení jsem třeba dělala návrhářku plyšových hraček, pracovala jsem i v manželově akciové společnosti, takže jsem si vyzkoušela i víc profesí,“ vyjmenovává profese, které stihla vyzkoušet. Kromě toho je také spoluautorkou matematických učebnic.
Na Academic School je nejen třídní druhého ročníku, ale také zástupkyní ředitelky pro první stupeň. Z nedávné návštěvy Číny si přivezla mnoho poznatků a srovnání s českým školstvím. „Ve třídě je kolem čtyřiceti žáků a panuje tam dril. Všichni musejí být disciplinovaní a musejí se i hodně učit. Ve školách mají uniformy,“ popisuje první poznatky z pracovní cesty.
Jako odreagování od školních povinností ráda maluje na hedvábí nebo obrazy, a to většinou akvarely, pastelem. Nejčastějším motivem je příroda. „Ráda také trávím volné chvíle s rodinou na chatě,“ doplňuje Kotačková.

TOPlist