Zdeněk Hrdina

Zdeněk Hrdina
Foto: sal
Uherské Hradiště Realityshow 06 / 06 / 2018

Na Obchodní akademii v Uherském Hradišti nastoupil učitel Zdeněk Hrdina v roce 2000. Předtím si v Uherském Brodě na jeden školní rok vyzkoušel, jaké je to učit na základní škole. „Před pětadvaceti lety jsem se rozmýšlel, jestli se stanu učitelem, nebo ne. Ale říkal jsem si, že to zkusím a jestli mě to bude bavit, tak u toho třeba zůstanu. Původně jsem měl dvě aprobace, a to na matematiku a zeměpis. Počítačům jako takovým jsem se během střední školy moc nevěnoval, to přišlo až později. Informatiku jsem si pak dodělával jako třetí aprobaci dálkově,“ říká Zdeněk Hrdina, jehož hlavní učitelskou náplní je právě informatika. „Teď tento předmět učím v podstatě celou dobu, co jsem na škole. Třeba v tomto školním roce kromě dvou hodin učím jen informačně-technologické předměty,“ pousměje se.
Rodák z Hluku tak postupně od matematiky a zeměpisu přesedlal na informační technologie, které jsou díky rozšířené výuce na obchodní akademii hodně v kurzu. A určitě se najdou i případy, kdy studenti překvapují svými znalostmi a dovednostmi. „Ano, stává se to. Ve výjimečných situacích máme studenty, kteří jsou v určitém oboru, řekněme třeba v programování, nebo tvorbě webových stránek, opravdu hodně dobří. Takže ani já jim nemohu konkurovat. Ale já jako učitel musím ovládat vše, proto v té jejich úzké specializaci na ně nemám šanci. Sice to není moc časté, ale může taková situace opravdu nastat, je to třeba jeden student v ročníku,“ nebojí se Zdeněk Hrdina přiznat, že znalosti některých studentů jsou v oblasti IT na hodně vysoké úrovni. Na škole jsou dva studijní obory - Obchodní akademie a Informační technologie. Pro oba obory jsou počítače povinné. Zatímco první obor se učí pracovat hlavně se základními kancelářskými aplikacemi, v tom druhém pak ve druhém či třetím ročníku zabírají informační technologie třetinu výuky. „Maturitu z IT skládají oba obory a je jasné, že ajťáci to mají daleko složitější, jejich maturitní zkouška se skládá ze dvou zkoušek z IT předmětů. Jednak z klasické ústní části a dále z maturitní práce, kdy ve čtvrtém ročníku pracují na určitém projektu. Občas se stane, že student některou část maturity nezvládne, třeba neodevzdá projekt,“ doplňuje Hrdina.
Bez počítačů a informačních technologií si už málokdo dokáže představit běžný život. Ale co učitel informatiky po návratu domů, zapne si počítač? „Zapne. (smích) Počítač není jen práce, ale i odpočinek, baví mě se věnovat webovkám a učit se v nich nové věci. Samozřejmě relaxuji i jinak. Hlavně rád jezdím na kole. To je opravdu velký relax. V loňském roce jsem si koupil silniční kolo, z něhož jsem opravdu nadšený. K tomu sledování fotbalu a fandění jednomu prvoligovému celku, který mi letos udělal opravdu velkou radost. V posledním roce se věnuji i webovým stránkám o Bundeslize, kam dávám překlady článků a dalších zajímavostí z této německé soutěže,“ říká ke svým koníčkům Zdeněk Hrdina.

TOPlist