Argema vydává novou desku a klip v den Bobrových narozenin

Argema vydává novou desku a klip v den Bobrových narozenin
Foto: archiv kapely
Slovácko Společnost 28 / 02 / 2022

V letošním roce kapela Argema slaví 40. narozeniny! Připravovanou slávu a radost vloni zkalil nečekaný odchod dlouholetého zpěváka a dvorního skladatele Zbyňka Bobra Horáka. A právě k uctění památky této hudební osobnosti, jež stála u zrodu legendární rockové kapely, vydává Argema nové CD nazvané Vzpomínky na "Bobra".

Stříbrný kotouček se šestnácti písničkami si můžete poprvé objednat na webu kapely ve stejný den, jako bude mít premiéru nový videoklip Řád je zákon. Tedy tento pátek 4. března 2022 od 18.00. Symbolicky v den Bobrových narozenin.  

 Pepo, je nové cédéčko jakýmsi pokračováním Bobrovy desky Vzpomínky na Argemu z roku 1997?

Není, je to spíš taková slovní hříčka. On udělal to své CD jako poděkování Argemě za ty roky strávené s námi, no a my chtěli poděkovat zase svým způsobem za to, co pro Argemu za ty roky udělal on. Tak proto jsme nové album pojmenovali Vzpomínky na "Bobra".  Jevilo se mi to jako skvělá paralela.

 Jak ty vlastně vzpomínáš na Bobra?

Tak s ním to byla vždycky jízda. On si z ničeho nedělal těžkou hlavu a život si uměl užívat jako málokdo. Zažil jsem s ním v začátcích Argemy neskutečný pařby a jeho motto bylo takové, že kdo nežije naplno, tak jako by tu nebyl. Bobr byl prostě bohém se vším všudy. Nebral si servítky a každému vždycky řekl, co si o něm myslí, i když to kolikrát pro toho člověka nebylo vůbec příjemný. Ale on už byl prostě takový!

 Kterou písničku od něj považuješ za srdcovou?

Určitě by se jich našlo víc, ale pokud mám nějakou z nich vypíchnout, tak by to byla určitě Máma. Tuhle věc složil, když mu zemřela maminka, a má fakt velký emoční náboj. A samozřejmě v neposlední řadě nesmím zapomenout na písničku Vyznání. To je asi jeho největší hit, který složil spolu s Karlem Holomáčem a který znají fanoušci určitě po celé republice. Ale jak říkám, určitě by se těch písniček našlo víc.

 Co s odchodem Bobra vlastně Argema ztratila?

Zbyněk byl obrovská osobnost, úžasný, ale i kontroverzní kamarád, s charismatickým a nenapodobitelným hlasem. Spolupracoval s námi i v době, kdy on sám už na pódiích nevystupoval, ale stále skládal pro Argemu další písničky a jeho hlas se objevil i na deskách Argemy ve vokálech. Řekl bych, že jsme ztratili nejen výborného parťáka, ale hlavně i našeho dvorního skladatele spousty argemáckých hitů. Jeho hudební nápady nám určitě budou chybět.

 16 písniček, to je palba. Podle jakého klíče jsi je vybíral?

Když mě napadlo udělat na jeho počest album Vzpomínky na Bobra,  vůbec jsem netušil, jak moc  písniček Zbyněk vlastně složil a že to nebude vůbec jednoduchý vybrat z nich jen pár těch nejdůležitějších. Vybíral jsem z asi 60 skladeb a samozřejmě jsem vybral ty, které dle mého názoru nejvíc jeho tvorbu charakterizují. Takže se na CD objeví jak písničky z úplných začátků, tak i některé novější, které Argema už vydala. Ale hlavně, jako perličku jsme na konec alba zařadili bonusovou skladbu Vzpomínky, kterou Bobr stihl nazpívat ještě chvíli před svou smrtí. Je to autentická nahrávka, která nikde nevyšla, a myslím, že všechny jeho, ale i argemácké fanoušky moc potěší.

 Prozradíš nám jejich názvy?

Zatím si to necháváme jako překvapení pro fanoušky, ale můžu slíbit, že na své si přijdou jak ti, co nás sledují od našich začátků, tak i ti, které jsme oslovili až v minulých letech. Musím přiznat, že výběr byl moc těžký. Nejradši bych na CD dal většinu z jeho písní, ale nakonec se těch 16 podařilo vyselektovat a myslím, že můžu prozradit alespoň to, že na albu bude deset rychlých skladeb a šest pomalých. Právě jsme dokončili i klip k tomuto CD, na písničku Řád je zákon, který zveřejníme 4. března.

 Natáčeli s vámi nějací hosté, případně Bobrovi kamarádi?

Několik hostů tam máme, takže snad na nikoho nezapomenu. Na housle to byl Los Koplikos, na piano Luděk Čihánek a především do vokálů jsme si přizvali Víťu Kvasničku, který má podobnou barvu hlasu jako Bobr, a ten argemácký sound to hodně obohatilo. V některých vokálech to zní tak, jako kdyby tam s námi v tom studiu Bobr opravdu byl. Moc se na to těším, co na to fanoušci řeknou.

 Tato poslední deska se bude křtít dřív než vaše předcházející Andělé. Proč?

Tak tohle bohužel vzniklo tím, že křest alba Andělé jsme museli už dvakrát překládat kvůli covidové situaci. Konečný termín je 13. května 2022 ve sportovní hale v Hluku, kde proběhne koncert spolu s kapelou Tublatanka, která mimochodem slaví letos čtyřicáté výročí, stejně jako my.

 K vydání desky jste zvolili pro Bobra nejdůležitější datum…

V pátek 4. března 2022 zahájíme předobjednávky CD Vzpomínky na "Bobra" právě proto, že Zbyněk by v tento den oslavil své 58. narozeniny. Bohužel se jich nedočkal, tak snad mu tam nahoře udělá radost, že na něj vzpomínáme alespoň takhle. Oficiální prodej tohohle CD pak začne 11. dubna, symbolicky na Modrý pondělí, což je jedna ze Zbyňkových nejznámějších skladeb, co pro Argemu složil.

Mám k tomuhle albu ještě jednu takovou perličku. Někteří fanoušci najdou v bookletu CD dárek v podobě voucheru na soukromý unplugged koncert, který pouze jen pro ně Argema zahraje zdarma u nich doma, např. na zahradě, nebo na místě, co si vyberou, kde by nás rádi slyšeli. Na to se moc těšíme, protože to bude něco úplně jiného, než na co jsme zvyklí.

 A co ještě jste pro fanoušky na rok 2022 přichystali nového?

Letošní rok Argema bude slavit 40. výročí od založení kapely. Pojedeme spoustu koncertů s novým programem, ve kterém se objeví právě i písničky z nového alba. Celé to ale odstartujeme první dva víkendy v dubnu, kdy tyto čtyřicetiny oslavíme spolu s fanoušky ve Vinařství U kapličky v Zaječí.

Samozřejmě připravujeme spousty upomínkových předmětů, triček a jiných maličkostí, inspirovaných tou čtyřicítkou… Tak snad se tento rok povede líp než ty dva předchozí a doufám, že ty uzávěry koncertů už nadobro přestanou. To bych přál nejen kapele, ale i všem fanouškům.

autor: Pavel PAŠKA

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace