Berchtoldův košt pálenek
Foto: pas / Na košt dorazili převážně místní milovnicí pálenek.
Plichta šampionů dvou odvěkých rivalů
Buchlovice - Boršice 3:3. To není fotbalový výsledek, ale poměr šampionů Berchtoldova koštu pálenek, jehož třetí ročník se v sobotu uskutečnil v restaurantu Berchtold v Buchlovicicích.
Tyto obce, jejichž přátelství bylo před desítkami let naprosto nemyslitelné, dnes spojuje láska k pálence. Také proto, že Boršice nemají vlastní pálenici a všechen kvas míří k vypálení do Buchlovic. Stejně tak pod Buchlovem obnovili tradici koštů, což se jejich sousedům pod Herberkem doposud nepodařilo.
Sobotní košt v Buchlovicích nabídl 66 vzorků slivovic v přízemí a téměř stejný počet letních kvasů v prvním patře restaurantu. Těsně po zahájení byli vyhlášení šampioni, o kterých s dvoutýdenním předstihem rozhodlo šestnáct degustátorů. Nejvíce bodů dali slivovici Pavla Brzici, meruňce Jarmily Halové a hruškovici Karla Pavlíka. Tento trojlístek šampionů z Boršic doplnil Buchlovjani František Krystýnek senior za nejlepší calvados, Tomáš Lepka se špendlíky a Jiří Černý s vypálenými broskvemi.
U Pavlíků lásku k ovoci dědí!
Nejčastěji bylo v katalogu výstavy vidět jméno Františka Nika a Karla Pavlíka. Oba Boršičané si odnesli ocenění za hruškovice. František ještě k bronzu přidal 2. místo mezi meruňkami, Karel k titulu šampiona také 2. místo za pálenku z rynglí.
Pro elektromontéra rozvodných zařízení Karla Pavlíka, kterého znají především příznivci bigbítu jako zakladatele kapely Reflexy, byla účast na koštu v Buchlovicích výjimečnou situací. Nechal se přemluvit kamarády z rodiny Krystýnkových a poprvé poskytl své pálenky na veřejný košt. Vzorky přinesl i jeho syn Radek a synovec Dan. Oba zasedli i v degustační komisi. Tradice výroby pálenek se v rodu Pavlíků prostě dědí z generace na generaci. Zpracovávají takto všechny druhy ovoce, kromě jablek. Proto měli se svými pálenkami na sobotním koštu zastoupení ve všech kategoriích.
Mezi hruškami však Karel neměl konkurenci. V roce 2013 byla velká úroda a pálenka se mimořádně povedla, přiznal Pavlík, který po tomto ovoci moc nesahá. Stejně tak po rynglích. Žlutých, které chutnají jako špendlíky a dají se pálit, mám jenom jeden strom, uvedl vzácnost tři roky staré pálenky, která skončila na druhém místě. Za svým úspěchem vidí práci a lásku k darům přírody předávanou po léta z otce na syna, ale také um dvorního páleničáře Jana Žufánka z Buchlovic.
Pokud chcete ochutnat archivní slivovici Karla Pavlíka z Boršic, zavítejte příští víkend na košt do Stříbrnic.