Bez šátku není kroj kompletní

Bez šátku není kroj kompletní
Foto: pr
Drslavice Společnost 24 / 10 / 2011

Na základě velkého zájmu mezi staršími i mladšími o krojové zvyklosti uspořádali v Drslavicích malý workshop, ve kterém se ženy učily, jakým způsobem se váže zdejší šátek. Mezi klasický styl patří pod krkem nebo za krkem, což je ovšem styl pro svobodné. Ale i vdané ženy chtěly mít šátek správně uvázaný, začalo proto malé pátrání. Po čase je historické fotografie a dokumenty dovedly ke správnému tvaru a názvu, avšak nikdo nevěděl, jak báleš či obálenici uvázat. Pátrání tedy pokračovalo a přivedlo je na stopu Drahomíry Mojžíškové, která žije v Újezdci u Uh. Brodu.
Pozvaly jsem si ji, aby nám ukázala styl rozmarýnský, který váže pro stejnojmenný folklorní soubor. U nás se sice nenosí, ale jsou zde děti, které soubor navštěvují. Pro maminky bude jistě zajímavé tento styl vidět a třeba se i ho naučit vázat, říká Markéta Bučková, hlavní iniciátorka setkání, která tvrdí, že zdejší úvaz pro svobodné není nikterak složitý, ale i tak je zapotřebí mít nějaké ty zkušenosti.
Kdo ví, jak se vůbec váže? Hledala jsem, jak se váže, ale nikde jsme se nesetkaly s nikým, kdo by jej uměl, a jak se vůbec váže, jsme odhadovaly z dobových fotografií, říká skoro tajemně Bučková. Do šátku se vkládá tzv. jelito, zpravidla z molitanu, které se šátkem obalí. Když to tam zůstane, dělá to takové rožky. Sama jsem zvědavá, jak to bude vypadat, dodala Bučková, kterou zaskočila i samotná účast. Jsou zde mladé maminky, které se díky Slavnostem vína zapojují do dění kolem folkloru. Počítala jsem s deseti lidmi a je nás tady dvacet. Příjemně mě to překvapilo.
Vázání je hodně o improvizaci. Sama jsem se to nikdy neučila ani mě to nikdo neučil. Je to asi 35 let, kdy jsem to viděla u jedné paní, a vycházím spíš z hodně velké improvizace. Tehdy nějaké učení úvazů nebylo nutné a do souboru vážu ty obyčejné. Budu ukazovat, co znám. Sama o sobě si nemyslím, že zdejší styl znám dokonale, říká skromně Mojžíšková, které zručně pomáhala Marie Eliášová, místní občanka, která se stará o drslavické kroje. U nás v rodině jsme kroje neměli. Oblékala jsem se do něj tajně, když jsem šla do školy spolu s kamarádkou, zavzpomínala na dobu svého dětství.

Galerie

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace