Bez stárků, s plyšovým beranem

Bez stárků, s plyšovým beranem
Foto: pri
Uherské Hradiště - Sady Společnost 11 / 09 / 2012

Nebylo kam spěchat, drobně mrholilo. Děvčata před na poslední chvíli zrekonstruovaným kulturákem upravovala vůz, na kterém se poprvé v historii obce nevozil živý beran. Mužské osazenstvo si připíjelo na zdraví a dolaďovalo výsledky několikaměsíčního tréninku. Mnozí nebyli domácí, nýbrž pozvaní anebo životní cestou svedení do obce ke svým drahým polovičkám. Tak to vypadalo hodinu před prvním oficiálním krokem letošních hodů v Derfli.
Nedostatek kluků je náš velký problém a nejspíš také do budoucna ještě dlouho bude, odpověděl Ondřej Vaněk na otázku, ke které mě vedlo zjištění, že se v chase nacházejí cizí kluci z okresu i mimo něj. Jako správný hodař, který nevidí v ničem problém, dodal: Voláme si posily. Jsou to už naši kamarádi, žádní cizí. Dva měsíce s námi paří a bereme je už jako domácí.
Hlava a krk berana, zbylá část demižón vína. Radikální změnou zdejšího zvyku byla náhražka živého berana. Chceme předejít problémům. V minulosti jsme zaregistrovali rozdávání pokut od ochránců zvířat za živého berana a vyřizovat povolení je složité. Musel by navíc být v kleci, což už není ono, vysvětluje Vaněk, proč se chasa rozhodla podpořit nápad Venduly Hanusové. Ta se nabídla, že berana vyrobí plyšového. Jak by to vypadalo, kdyby nebyl beran? Je to náhradní řešení a snad zčásti dokazuje, že na tradice nezapomínáme. Za čtyři hodiny byl hotový. Je to přešitý starý kožuch po taťkovi, uvedla Hanusová.
Pořadatelský Derfla klub učinil letos i druhou změnu. V sobotním průvodu vystřídala dechovku cimbálová muzika Dolina. Co se však nepodařilo zajistit, byli oficiální stárci, proto v neděli proběhl pouze slavnostní průvod dědinou.

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace