Bigbítu už dávno odzvonilo, míní Jarský

Bigbítu už dávno odzvonilo, míní Jarský
Foto: archiv kapely
Kudlovice Společnost 03 / 09 / 2020

Bubeník Robert Jarský před časem ohlásil, že ukončuje hudební kariéru. Sobotní vystoupení na koštu slivovice v Jalubí bylo jeho posledním. Ale jak se říká: Nikdy neříkej nikdy!

ROZHOVOR

Halogenu zůstal věrný třicet let!

Co tě přivedlo ke hře na bicí?

Asi v deseti letech jsem slyšel skladbu Night Fly to Venus od Boney M a bylo rozhodnuto. Asi jako každý bubeník jsem začal třískat vařečkama do křesla za doprovodu kazeťáku. Ke skutečným bicím jsem ale zasedl až v 17 letech v rámci hudebního kroužku na střední škole.

Ve kterých kapelách jsi působil?

První skutečná kapela byla až při studiu na vysoké škole v Brně v roce 1988. Jmenovala se Zkrat a hráli jsme výhradně písničky od českých heavymetalových skupin té doby - Arakain, Vitacit, Titanic atd. Když se kluci pak v roce 1990 rozutekli na vojnu, chtěl jsem hrát na zábavách v našem regionu.

To se začala psát tvoje dlouhá éra v Halogenu?

Ano, Halogen v té době hledal bubeníka a přijali mě.

Kdy následovaly další nabídky?

Až v roce 2003. Přijal jsem nabídku do skupiny Flashback, což byl Accept revival, kde zpíval Luděk Struhař. V roce 2008 se Flashback rozpadl, ale to už jsem také hrál ve slovenské kapele Vindex, se kterou jsem natočil autorské CD s názvem Ultima Thule.
Mezitím jsem hostoval v kapele Katakomby, se kterou jsme natočili demo ve slavičínském studiu, z čehož pak vznikla skladba Touha jako hymna 1.FC Slovácko. Jako host jsem odehrál několik koncertů s Tabákem - Kabát revivalem. V té době jsem také krátce hrál s kapelou Reach.
Od roku 2011 jsem působil v Nightwish revival ze Severní Moravy. S nimi jsem se podíval i do zahraničí. Před sedmi lety jsem toto angažmá ukončil a věnoval se pouze Halogenu. Od té doby jsem pak už jen několikrát vypomohl kapele Kumpáni, u kterých jsem hostoval za bicími.

Máš spočítané, kolik koncertů jsi odehrál?

Všeho všudy jsem dodnes odehrál celkem asi 630 vystoupení.

Proč ses rozhodl ukončit hudební kariéru?

Důvodem je stručně řečeno asi ztráta motivace a přehodnocení životních priorit. Víc jak třicet let bubnování si také vybralo svou daň na mém zdravotním stavu, hlavně se potýkám s bolestmi rukou a zad.

Máš pocit, že se vesnický bigbít udrží?

Myslím si, že v regionu Uherského Hradiště už bigbítu dávno odzvonilo. Na Zlínsku je ale situace jiná, tam se vesnickému bigbítu obdivuhodně daří. Je těžké to obecně posuzovat. Za komunismu měl bigbít své opodstatnění v tom, že nebylo možné si poslechnout oblíbené zahraniční kapely jinak než v podání bigbítových kapel. Dnes jezdí do Česka spousta světových kapel a o dostupnosti hudby např. na internetu se ani nemusíme bavit.

autor: Iva PAŠKOVÁ

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace