Březolupští oprášili starou tradici

Březolupští oprášili starou tradici
Foto: ket
Březolupy Společnost 17 / 10 / 2016

Po dlouhé pauze zatancovaly pásmo čtyři desítky krojovaných dětí

Trvalo to nějaký čas, ale stárci se do Březolup nakonec vrátili. Postarali se o to mladí, kterým v těle koluje folklorní krev. Na stárkování jsme se domluvili už před dvěma lety. To bylo v době, kdy stárci v Březolupech nebyli. Rozhodli jsme se, že to letos vezmeme na sebe, řekla Barbora Šohajková, letošní stárka. Do čela chasy se postavila po boku Michala Hubáčka. Zvláště Barbora Šohajková zúročila při přípravě hodů své dlouholeté zkušenosti s folklorem. Sama už osm let tančí ve folklorním souboru Cifra. V dětství jsem chodila do místního folklorního souboru Botík. Na střední škole jsem pak začala tancovat v Cifře a dostala jsem se až k vedení dětí v Omladince, prozradila stárka Barbora.
Velké podpory se březolupské stárce dostalo zejména doma, kde jí pomáhala maminka Dana, která se už dlouho podílí na organizaci místních hodů. S chasou dříve nacvičovala taneční pásmo, až do doby, kdy tento úkol po ní přebrala dcera Barbora. Stárka si tak pro letošní chasu připravila choreografii a pečlivě dohlédla na to, aby krojovaní pěkně zatancovali. S tím neměl problém ani stárek, který byl od malička členem místního souboru Botík.
Do programu hodů se po dlouhé době dostalo taneční vystoupení krojovaných dětí. My si se stárkem pamatujeme, že když jsme byli malí, tak tančily i malé děti. Pak se tento zvyk přerušil. Rozhodli jsme se, že se k této tradici vrátíme letos. Postarala se o to zejména rodina Zábojníkova a k tancování se přidalo něco kolem čtyřiceti dětí, řekla dále Barbora Šohajková.

Galerie

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace