Ceny šampionů posbírali domácí

Ceny šampionů posbírali domácí
Foto: pri
Ostrožská Lhota Společnost 10 / 03 / 2011

I Ostrožská Lhota má za sebou koštování slivovice. Tentokrát to byl košt jubilejní, dvacátý. Na začátku to bylo zčásti vynucené, protože po revoluci se nic nedělo. Tak jako všude jinde žádné spolky nefungovaly. Tak jsme se kámoši domluvili, že uspořádáme košt, vzpomíná Václav Hájek, jeden ze zakladatelů tradice, pro kterou, když poprvé obešli dědinu, sehnali 145 vzorků.
To letos už je to 336, ale v žádném případě kvantita nepřevyšuje kvalitu. Soustředili jsme se na maximální počet vzorků modrého ovoce, a to se nám podařilo 286 vzorky, hodnotí Hájek.
Hodnocení je založeno na subjektivním pohledu celé komise, ale ta objektivně, přestože v jejím složení bylo víc cizích hodnotitelů než domácích, i tak vybrala za nejlepší durancii 1995 od místního Eduarda Krátkého. Samozřejmě že nás potěšilo, že vítězství zůstalo na domácí půdě. Šampionem se stal pan Krátký, za hrušku si první místo odnesl mladý Radoch a v ostatních pálenkách to byl František Vlk, pochvaluje si zdejší slivovice Petr Radoch a společně s dalšími Lhoťany dodává, že to svědčí o tom, že ve Lhotě je opravdu dobrá kořalka.

Na svůj první vzorek sám sbíral, chystal i pálil
Když jsem se objevil na koštu v této méně navštěvované obci, místo u stolu jsem našel velmi rychle u pětice mladých, veselých, upovídaných domácích hodnotitelů i pěstitelů. Jedním z nich, což jsem ani nevěděl, byl letošní šampion v hruškovici, dvacetiletý Vojta Radoch. Nedalo mi to a zeptal jsem se na jeho recept. Tož nejlepší recept nemožu prozradit, protože bych byl sám proti sobě a mohl by si takovú napálit každý. Je to můj osobní recept a jak jsem udělal, tak jsem udělal, a čtenářům je po tom prd, říká Radoch zvesela po jistě nějaké té štamprlce a mně trochu tuhne úsměv. Ne, jsou to plané hrušky a medule ze Starej hory smíchané dohromady. Je to hruškovice z roku 2007, takže je dobře uzrálá, tak to bude i tím, vyvažuje předchozí věty Radoch a nebojí se také přiznat, že se řídí i tímto známým múdrem: Kdo domácí špek jí a dobrú slivovicu pije, toho ani pantokem nezabije. A co je lepší - sbírat, nebo pít? Pit, vyhrkl během vteřiny vítěz, člen Mužského pěveckého sboru Ostrožská Lhota, cimbálista i harmonikář v jedné osobě.

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace