Čerpejte inspiraci všude kolem vás a neberte se příliš vážně

Čerpejte inspiraci všude kolem vás a neberte se příliš vážně
Foto: Česká televize  /  Marek Zelinka s svoji tanečnicí Mari Doležalovou.
Uherské Hradiště Společnost 11 / 04 / 2016

radí vítěz Stardance Marek Zelinka a hlavní porotce Akropolis Cupu

Herec, tanečník a choreograf Marek Zelinka miluje originalitu a sobě vlastní způsob vyjadřování na jevišti. O to víc těší pořadatele druhého ročníku Akropolis Cupu 2016, že přijal pozvání od organizátorky Bohdany Poláchové a příští sobotu 23. dubna se stane předsedou poroty velké soutěže v aerobiku skupin a týmových choreografií dětí od 5 do 14 a více let.
„I jeho pohled na tanec je takový, jaký je on sám, otevřený, osobitý a komplexní, říká Zuzana Vandame, která si s Markem Zelinkou povídala exkluzivně pro DOBRÝ DEN ještě před jeho příjezdem do Uherského Hradiště.

Marku, netajíš se tím, že vítězství ve Stardance ti otevřelo nové obzory a že tento rok je pro tebe rokem čerpání inspirace. Čím se tedy inspiruješ?
Jiný náhled na svět a na věci jsem začal objevovat už za svých studentských let na HAMU. Tady se mi otevřely další pohledy na svět a získal jsem jiný náhled na věci. To jsou ty vnější inspirace, a pak jsou ty vnitřní, co má člověk v sobě, a co v sobě objeví, to je taky hodně důležité.
Jinak inspiraci hledám všude kolem ze sebe, z toho, co vidím a slyším, z okolní komunikace. Jsem hodně otevřený.

Ve Stardance ses projevil jako velmi originální choreograf. Co tě na vytváření choreografie nejvíc baví a kde bereš všechny ty nápady?
Choreografie je tvůrčí, náročný a stresující proces. Stresující, protože máte omezený čas. Člověk musí mít vizi a nápad, aby choreografie byla koncepční. Musíte najít mikropříběh a určitý princip, který vás posune k cíli. Ten hledám třeba v různých tanečních stylech, v divadelních scénách, v herectví. Vždy se snažím najít něco odlišného, co však musí fungovat s tím, co od vás očekávají diváci.

Vymýšlíš taneční choreografii sám, nebo spolupracuješ s taneční partnerkou?
V taneční choreografii mám hlavní slovo, ale tvůrčí proces je společný. Marie (taneční partnerka Marie Doležalová) mi vždy házela nápady, blízké jejímu hereckému světu, a pak nastal okamžik, kdy nám došlo, že tohle je přesně ono. Komunikace v páru je strašně důležitá a pak samozřejmě je nezbytné si udržet nadhled, abychom poznali, co je ještě dobré a kdy už jsme přestřelili.

Čemu vděčíme za to, že jsi přijal naši nabídku a budeš hodnotit výkony malých i větších cvičenek a cvičenců sportovního aerobiku?
Byla to zajímavá nabídka, moc rád si vyzkouším porotcování, ve kterém se  nepohybuji každý den. Být v porotě, která hodnotí estetiku a týmové choreografie, je sympatická výzva.

Čím tě tanečník - tanečnice na první pohled upoutá?
Upoutají mě dvě zásadní věci. Ta první je technická připravenost tanečnice nebo tanečníka, zda má kvalitní pohybový slovník a jak je jako tanečník schopný.
Druhá, možná ještě důležitější, věc je osobnost a charisma, tedy to, čím každý z nás působí na lidi.
To kouzelné je kombinace těchto dvou faktorů. Musíte umět svoji techniku osobitým způsobem prodat a nebát se být v tanci sami sebou.
Výhodou je samozřejmě dobře vypadat, takže estetika hraje taky svou roli.

V čem vidíš přínos tance pro děti?
Určitě má pozitivní vliv na fyzičku a na zdraví obecně. Tanec pohybově rozvíjí, učí nás správně se držet, posiluje svaly. Na druhé straně tanec učí lidi komunikovat skrze své tělo. Rozvíjí komunikaci, je to škola pro budoucí partnerský život.
Například estetický dojem, tedy to, jak držíte tělo při chůzi, se vám neztratí do konce života. Když do místnosti vkročí tanečník, často to poznáte právě podle chůze a držení těla.

Existují návody, jak uspět v tanečním světě plném konkurence? Co by jsi dětem doporučil jako tanečník a choreograf?
Píli, práci a schopnost nepolevit. Makejte na sobě a nesrovnávejte se. Ideální je v tanci vycházet ze sebe. Je dobré mít svůj vzor, ale neupínejte se na něj.
A pak - zkuste se nebrat vážně. Čerpejte z okolí, kolem nás není jen tanec samotný, ale spoustu dalších podnětů. Rozvíjejte se tím, že je absorbujete. Mějte zájem o zprávy, o svět kolem sebe. A to nejdůležitější, bavte se tím.

A na závěr, jak by jsi uklidnil ty, kteří se neumístí?
Někdy vyhrajete, jindy můžete být třeba pátí. Je důležité věřit ve svůj potenciál a nenechat se srazit neúspěchem. Jeďte dál. Neřiďte se jen výsledky, ale sami sebou. Třeba ve Stardance jsme nejeli na pořadí. Chtěli jsme bavit ostatní i sami sebe. Chtěli jsme být super a mít perfektní choreografii.  Byla to na naše vnitřní motivace. Ideální je dokázat se uvolnit a nenechat se svázat tlakem okolí. Dobře funguje, když se zkoncentrujete a na chvilku nevnímáte, co se kolem vás děje.

autor: noname
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace