Chasu vedli Včelaráci
Foto: ket
Bílovičtí stárci zužitkovali své folklorní zkušenosti
Pět let spolu na hody tančíme. Letos už nazrála doba, abych stárkoval, tak jsme to vzali na sebe, přiblížil okolnosti svého stárkování Vít Holčapek, kterého po jeho boku na hodech doprovodila Kamila Machová. Ta je součástí chasy právě pět let, zatímco bílovický stárek hoduje s místní chasou o čtyři roky déle. Zajímavostí letošních bílovických hodů není jen fakt, že průvod vedl pouze jeden stárkovský pár, ale také to, že oba strážci hodového práva jsou ze Včelar.
Vít Holčapek prožívá folklor opravdu intenzivně. Osm let tančím ve Včelaranu a tři roky jsem chodil na gymnáziu v Uherském Hradišti do hopsáku, prozradil stárek. Jeho hodová partnerka, Kamila Machová, má k tradicím také hodně blízko. Sedm let jsem hrávala na cimbál v rámci Základní umělecké školy Uherské Hradiště a pět let také tančím ve Včelaranu, vyjmenovala svá folklorní působiště bílovická stárka.
Právě díky těmto zkušenostem mohli Vít a Kamila vést hodové zkoušky, kde chasa trénovala taneční pásmo na hodovou zábavu.