Co pro vás znamená Jízda králů?

Co pro vás znamená Jízda králů?
Kunovice Společnost 23 / 05 / 2012

Pohledů jak vnímat Jízdu králů je mnoho. V každém případě přispívá k soudržnosti obce, lokality, k jejich povznesení. Lidé pro sebe musí něco dělat. Pokud by tyto aktivity, jako jsou např. i hody, nebyly, tak společensky zdevastují. Všemožně to podporuji a říkám: Jen do toho!
František Hanáček, kanovník Arcidiecéze olomoucké, rodák z Kunovic

Je to výlet. Zorganizovali jsme tu sraz čtyřicítky karavanistů. Mnozí od nás ještě jízdu neviděli, takže jsme využili možnost navštívit Kunovice. Rozhodně se těšíme na jízdu samotnou, ale dnes nás přilákala formanská jízda. Působí to na nás dobře a jsem překvapený, kolik je tu koní. K folkloru mám přes naše Valašské muzeum v přírodě blízko, ale zvyky jsou tu jiné. Třeba tady teče víc vína a u nás slivovice.
Zdeněk Vaňura, Rožnov pod Radhoštěm

Je to přehlídka folkloru a zviditelnění Kunovic v regionu. Sám jsem v kroji nechodil, ale nyní mě přivádí zpět po dědečkovi děti.
Milan Habarta, Kunovice

Mám k Jízdě králů velký vztah. Je to úžasná tradice, která pro mě spojuje dvě lásky. Koně a folklor. Ač jsem rodačkou ze severních Čech a cítím se jako tamní patriot, velmi cítím, že to mám po rodině prostě v krvi. Trávila jsem tu všechny prázdniny, dětství je spojené s Kunovicemi.
Veronika Kučírková-Kroftová, Děčín, spoluautorka výstavy fotografií koní

Myslím si, že je čest udržovat zvyky a tradice a že se do toho Kunovjané také zapojili. Sám jsem poskytl fotografie k instalaci mapující historii zdejší Jízdy králů.
Já bych řekla, že mi to dělá dobře u srdce. Mám ráda staré věci, jsou to vzpomínky na kroj, který jsem také nosila.
František Chrástek a Anna Odehnalová, rodáci z Kunovic

Je to vzpomínka na mládí. Jsem Staroměšťanka a tam také bývala za mého dětství Jízda králů. Proto jsem přijela, abych mohla vidět, že se tento zvyk a tradice udržuje a uchovává.  
Božena Vyskočilová, Uherské Hradiště

Galerie

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace