Co v Kunovicích vypálíš, dej ochutnat!

Co v Kunovicích vypálíš, dej ochutnat!
Foto: pas  /  Celých jedenáct let rozlévá návštěvníkům vzorky Antonín Špaček s manželkou Emílií. Manželé ze Starého Města (mimochodem rodiče vynikajícího klarinetisty muziky VUS Ondráš) se s příchodem důchodového věku rozhodli na stará kolena zahradničit, a to se vším všudy. Koupili si půdu v nedalekých Kunovicích, kde ve Starých horách momentálně vlastní největší parcelu. K tomu se z Antonína stal kunovický páleničář, který s kolegy z Českého zahrádkářského svazu Kunovice stál u zrodu koštu slivovice.
Kunovice Společnost 27 / 02 / 2014

Se ziskem více jak osmnáct a půl bodu je vaše pálenka zlatá!

Zkušení kunovičtí zahrádkáři uspořádali ve svém sídle jedenáctý ročník koštu slivovice a jiných destilátů. S dvoutýdenním předstihem bylo dvanácti degustačním komisím předloženo 289 vzorků ovocných pálenek, z větší části vypálených právě v kunovické pálenici. Pod vedením Jindřicha Zapletala z Jalubí bylo vzorky ohodnoceny dvacetibodovým systémem. Každá pálenka ohodnocená výše jak 18,5 body byla nazývána zlatou.
Když se podíváte do katalogu, tak převážná část, až na pár výjimek, jsou samé zlaté vzorky, což svědčí o tom, že kvalita slivovic je na velice slušné úrovni, říká Jiří Rypl, hlavní orgranizátor a předseda ČZS Kunovice. O dobrém roku svědčí výroba 21 400 absolutních litrů, což je oproti předešlé sezoně o 3 000 litrů více, argumentuje statistikou z kunovické pálenice. Každý, kdo pálí právě tady, je požádán o vzorek na košt. Převážně jsou to lidé z Uherskohradišťska. Následují je příznivci modrého ovoce z Uherskobrodska a Ostrožska.
Letos největší počet bodů - 19,72 - získala čerstvá slivovice Jaroslava Křivánka z Vlčnova, který se stal i celkovým vítězem koštu. U meruňkovic kraloval vzorek Roberta Pekaje, u hrušek Karla Machálka, u jablek Jana Práška a mezi letními špendlíková pálenka Zdeňka Ertla (všichni jsou místní).
K zakousnutí byly zabijačkové speciality, tu a tam zazpívali členové místního mužského sboru.  

První košt, první triumf
Může se to zdát jako pohádka, ale je to pravda! Jaroslav Křivánek z Vlčnova dal poprvé sodovčák slivovice na košt a vyhrál! Z možných dvaceti bodů mu kunovičtí degustátoři udělili 19,72 bodu. Odnesl si dva diplomy jako šampion a celkový vítěz, zdobenou flašku a sadu zdobených skleniček.
Pětatřicetiletý Vlčnovjan přiznal, že návštěva sobotního koštu v Kunovicích byla jeho úplně první, doposud koštoval jen v kruhu svých kamarádů. Je tady hodně dobrých vzorů, na to, jaké bylo vloni sucho, poznamenal vlčnovský šampion.
Po dvou hubených letech, kdy mu jeho stromy skoro nic nedaly, přišel loňský, šťastnější rok. V kunovické pálenici jemu a švagrovi Radku Dupalovi z Kunovic nateklo 78 litrů slivovice, které si rozdělili rovným dílem. Vlčnovjan se nechal ukecat páleničářem a poprvé dal vzorek na košt. A s přehledem zvítězil!

Galerie

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace