Co vzorek, to vítěz

Co vzorek, to vítěz
Foto: ket
Pitín Společnost 21 / 03 / 2017

Otakar Savara bral vítězství na každém pitínském koštu

Co dobrého se podařilo vypálit obyvatelům Pitína a okolních obcí, přišli ochutnat návštěvníci teprve druhého ročníku koštu slivovice právě v Pitíně. Letošní ročník poznamenala neúroda způsobená mrazem, který místním sebral materiál na výrobu kvalitní pálenky. Vloni došlo k tomu, že jaro přišlo velice brzo, u nás to bylo koncem března. Stromy začaly předčasně kvést a pak došlo k prudkému ochlazení. Denní teploty nepřestoupily deset stupňů, ale nejhorší bylo, že v noci mrzlo. Kvůli tomu padla téměř veškerá úroda a já sám jsem neměl ani trnku, prozradil Otakar Savara, který na košt věnoval jediný vzorek, a to z roku 2014. A právě tento vzorek byl hodnotiteli označen za vůbec nejlepší. Kvůli neúrodě jsem musel sáhnout do archivu. Jedná se o slivovici, směs durancií a trnek. Má takový nádech kostek, a je tedy tak trochu do mandlova, prozradil majitel pitínského šampiona. Nebyl to však jeho první triumf. Na premiérový košt slivovice v loňském roce věnoval jablkovici, která uspěla a ovládla tuto kategorii.
I přes loňskou neúrodu posbírali organizátoři šedesát tři vzorků pálenek a rozdělili je do pěti kategorií. Kromě slivovice se ochutnávala také hruškovice, jablkovice, meruňkovice a poslední kategorii tvořily ostatní destiláty.
Jedná se teprve o druhý ročník, ale doufáme, že se z koštu stane krásná tradice a počet vzorků bude každým rokem stoupat, vyjádřil svá očekávání Miroslav Kužela, předseda Pitínské besedy, která ochutnávkovou akci zorganizovala.

Galerie

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace