Do dožínkového průvodu vyrazila více jak stovka krojovaných

Do dožínkového průvodu vyrazila více jak stovka krojovaných
Foto: KM  /  Na dožínky oblekly kroje mnohdy celé rodiny.
Dolní Němčí Společnost 24 / 08 / 2021

V Dolním Němčí se o víkendu konaly dožínky, které mají v obci již osmadevadesátiletou tradici.

Role hospodáře se ujal místostarosta obce

První dožínky zde zorganizoval v roce 1923 místní varhaník Metoděj Kadlček, který se nechal inspirovat slavnostmi při svých návštěvách Hané. Postupem času se dožínková slavnost měnila a přizpůsobovala tradicím v obci, až se dostala do současné podoby.

Slavnost zahájil početný průvod krojovaných. Prošel obcí, až dorazil k domu hospodáře. Této role se letos zhostil místostarosta Josef Tinka.

„Vesměs tato funkce hospodáře koluje mezi členy Národopisného krúžku, ale tento rok jim to nějak nevyšlo a nemohli hospodáře sehnat, tak oslovili mne,“ objasnil Josef Tinka, druhý muž obce a vášnový mimrod. Mimo jiné přiznal, že nikdy nebyl vyloženě folklorista, ale postupem času si lidové tradice daleko víc oblíbil. „Je to takové zpestření a lidi se semknou, obzvlášť v této blbé době,“ zhodnotil dožínky letošní hospodář.

Po vyzvednutí hospodáře a požehnání od místního faráře P. Petra Hofírka se celý průvod dostal až na místní nově zrekonstruovaný fotbalový stadion, kde se konal kulturní program.

Do kroje se na dožínky oblékl i starosta obce František Hajdůch, který zavzpomínal na dožínky v dřívějších dobách. „V dnešní době už je to jinak, než to bývalo dřív. Dneska je to opravdu folklorní akce, dřív lidi byli nadření, když šli na dožínky, ale šli s radostí, protože byl konec práce, tak se šli pobavit,“ shrnul starosta obce, který přiznal, že také nebyl v dřívějších dobách folkloristou, ale dožínek se pravidelně zúčastňoval jako divák.

autor: Kateřina MAHĎÁKOVÁ

Galerie

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace