Dožínková tradice v Dolním Němčí devadesátiletou!
Foto: Kateřina Mařáková
Role hospodářů se Šimčíkovým vrátila
Skupinky svátečně oblečených lidí všech generací byly v sobotu v Dolním Němčí k vidění na každém kroku. Vždyť dožínky se v obci konají jen jednou za čtyři roky, a to již od roku 1923, kdy je poprvé zorganizoval místní varhaník Metoděj Kadlček. Ten se nechal inspirovat slavnostmi při svých návštěvách Hané. Od té doby se dožínky konaly nepravidelně. Následně pak byla tradice přerušena válkou a znovuobnovení dožínek v roce 1966 a také jejich první ročník o rok později v roce 1967 započaly novou tradici, která trvá dodnes. Zajímavostí je, že se dožínkový program již od svého počátku v roce 1923 téměř nemění a zachovává tak krásu dřívějších tradic.
Dožínek, které byly letos již jedenácté od obnovení, se zúčastňují všechny folklorní složky z obce. Národopisný krúžek Dolněmčan, dětský soubor Dolněmčánek, mužský pěvecký sbor Dolněmčané i ženský pěvecký sbor Tetičky z Dolněmčí, který má ve svých řadách kromě šestnácti zpěvaček také jednoho muže - Františka Šmída.
On je takový náš vypravěč, nás uváďá a je mu s nama dobře, prozradily tetičky a František souhlasně přikyvoval. Celý slavnostní průvod se vydal na pochod obcí k hospodáři Ludvíku Šimčíkovi, kterého krojovaní pozvali na lidovou veselici. Pro Šimčíkovi nebyla role hospodářů ničím novým, už jednou si tuto roli vyzkoušeli, a to v roce 2005.
Hospodář pohostil účinkující vínem a hospodářka domácími vdolečky. Pak už se průvod přesunul na místní stadion tělovýchovné jednoty, kde pokračoval kulturní program a následně lidová veselice s dechovou hudbou Dolněmčanka.
V neděli se ještě v kostele svatého Filipa a Jakuba konala dožínková mše svatá.