Etnografové Slováckého muzea zvítězili
Foto: ČNS / Marta Kondrová, Ivo Frolec a Gabriela Směřičkovás
Slovácké muzeum v Uherském Hradišti obdrželo prestižní cenu od České národopisné společnosti za vítězství v Anketě o nejvýznamnější počin v oboru za uplynulý kalendářní rok v kategorii Projekt, akce, konference, konkrétně za mezinárodní konferenci na téma My a oni, domácí a cizí v lidové tradici.
Konference My a oni, domácí a cizí v lidové tradici získala uznání
Konferenci připravilo etnografické oddělení Slováckého muzea. Subkomise pro lidové obyčeje se zúčastnily na čtyři desítky etnografů, lékařů, jazykovědců a přírodovědců, jejichž příspěvky uchopily polaritu pojmů „my a oni“, „domácí a cizí“ z nejrůznějších úhlů pohledu.
Konference potvrdila, že etnologické studium způsobů pojímání „cizího“ v tradiční formě má přesah do současnosti a může přispět k obohacení často zúžených pohledů jiných oborů na toto téma.
„Ocenění České národopisné společnosti si velice vážím, protože je to cena odborných etnografických kruhů. Samotná konference je však jen třešničkou na dortu, předchází jí dlouhodobá práce nejen nás, etnografů ve Slováckém muzeu, kteří ji organizujeme, komunikujeme, ale především týmu odborníků, kteří jsou ochotni na dané téma bádat, k danému tématu se vyjadřovat a svůj výzkum prezentovat,“ uvádí etnografka Gabriela Směřičková, které se daří dlouhodobě oslovovat nejen celou řadu etnografů, ale během let také odborníků z jiných vědních oborů, kteří se vracejí a snaží se vždy najít, čím by mohli přispět.
„Jsou to setkání založená na vzájemném přátelství, které velmi čile udržujeme - jezdí k nám botaničky z Pražské botanické zahrady, filologové z Ostravské univerzity, lékaři nebo psychologové. I když jsou ve středu našeho zájmu lidové obyčeje, je velice zajímavé sledovat, jak rozdílné jsou k jejich zkoumání přístupy,“ dodávají etnografové z oddělení.
Nejdůležitější je vždy výběr tématu - na příští rok si vybrali Tradiční kulturní kontexty pití alkoholu a kouření, což bude určitě opět velmi zajímavé.
Tento rok zástupci etnografického oddělní Slováckého muzea převzali také potvrzení o zápisu Tradičních hodů s právem na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky.
„Pro organizátory a účastníky hodů, obce na Uherskohradišťsku i samotné zpracovatele nominace je zápis na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky, potvrzením toho, co už dávno vědí: že tato tradice je výjimečná a stojí za to ji udržovat a věnovat jí péči,“ uzavírá Marta Kondrová za etnografické oddělení Slováckého muzea.