Fascinuje mě nekonečný prostor vesmíru!
Foto: archiv soutěže / Alex Faivre, milovník vesmíru i klasické hudby.
Již po pětadvacáté se na Nový rok uskutečnilo před kamerami České televize slavnostní vyhlášení nejtalentovanějších dětí České republiky Zlatý oříšek 2023. Jednu ze sedmi sošek si do Uherského Brodu odvezl Alex Faivre, milovník astronomie, matematiky, zeměpisu, anglického jazyka a hry na klavír.
Jedná se o druhou sošku z dílny brněnského výtvarníka Jaroslava Homoly, neboť tu první získal v Holešově jako finalista a postupující ze Zlínského kraje.
Alex zažil velmi úspěšný loňský rok. Na jaře vyhrál 1. místo v okresním kole Matematické olympiády kategorie Z8 i Fyzikální olympiády kategorie F. V obou soutěžích získal plný počet bodů. Také v soutěži v programování vystoupal v okresním kole na vrchol, v krajském kole obsadil místo druhé.
V dubnu se mu opět povedlo zvítězit - v uherskobrodské soutěži Muzikant 2023, tentokrát v kategorii klavír od 12 let. Ve stejném měsíci získal 1. místo v krajském kole Astronomické olympiády kategorie EF s postupem do celostátního finále, kde v konkurenci starších žáků obdržel bronzovou medaili.
Na podzim se konala 2. mezinárodní olympiáda v astronomii a astrofyzice pro juniory v řeckém Volosu, ze které si Alex přivezl stříbrnou medaili jako jeden z nejmladších účastníků.
Za všechny dosažené úspěchy byl třináctiletý student Gymnázia J. A, Komenského v Uherském Brodě vedením školy vyznamenán titulem Šikovný Ámos. Tečkou za bohatým loňským rokem bylo ocenění Zlatým oříšek.
Alexi, čím tě uchvátila astronomie?
Astronomie je nádherná věda. Fascinuje mě nekonečný prostor vesmíru s trilióny hvězd tvořící stamiliardy galaxií a extrémní děje jako výbuchy supernov a gama záblesky. Zajímají mě také dvě hlavní složky vesmíru, a to temná energie a temná hmota.
Jakého největšího úspěchu v loňském roce si ceníš?
Nejdůležitějším úspěchem je pro mě zisk stříbrné medaile z Druhé mezinárodní olympiády v astronomii a astrofyzice pro juniory, která se konala koncem měsíce září 2023 v řeckém Volosu. I přesto, že jsem patřil k nejmladším účastníkům a konkurencí mi byli soutěžící ze zemí jako Thajsko, Čína a Indie, jež se dlouhodobě vyznačují vynikajícími olympijskými úspěchy, podařilo se mi výborně obstát.
Čeho v tomto oboru hodláš dosáhnout?
V blízké budoucnosti bych se opět rád kvalifikoval na zmíněnou olympiádu. Později bych chtěl studovat astronomii a astrofyziku na jedné z prestižních českých nebo zahraničních univerzit. Mým snem je pracovat na některé ze světových observatoří, kde se staví největší dalekohledy světa, nebo ve významných vesmírných agenturách. Zajímal by mě i teoretický výzkum částic v CERNu, Evropské organizaci pro jaderný výzkum sídlící v Ženevě.
Tvůj koníček asi nebude levnou záležitostí ...
Astronomie je krásný, ale finančně velmi náročný koníček. Nejdražší je samozřejmě vybavení. Pro základní vizuální pozorování je potřebný dalekohled s montáží, okuláry, filtry a jiné příslušenství. Po připojení kamery je možné snímanou oblast zachytit a zobrazit tak další detaily, které jsou okem neviditelné. Právě díky podpoře Zlatého oříšku si budu moci pořídit kvalitnější nástroje a získávat tak data s vědeckou hodnotou.
Co na tvůj nezvyklý koníček říkají spolužáci?
Někteří spolužáci se zajímají o přírodní vědy, ale astronomií se zabývám jenom já.
Jak důležitá je podpora rodičů?
Nejvíce mě v astronomii a jiných činnostech podporuje maminka. Často mi pomáhá s přenášením dalekohledu, což je po fyzické stránce náročná činnost. Můj dalekohled totiž váží přibližně 25 kilogramů. Především v mých pozorovacích začátcích se maminka musela obrnit velkou trpělivostí, protože najít nejlepší místo na pozorování znamenalo stěhovat dalekohled vícekrát za noc z různých koutů zahrady až na balkón v prvním patře.
Předpokládám, že tvým nejoblíběnějším místem v Brodě hvězdárna.
Ano, hvězdárna je mým nejoblíbenějším místem. Každý pátek zde navštěvuji astronomický kroužek. Mám tak možnost setkat se s dalšími lidmi, kteří se zajímají o astronomii, a získat nové poznatky. Po skončení kroužku probíhá pozorování planet, galaxií, hvězdokup, mlhovin obrovským dalekohledem. Jsem velmi rád, že v Uherském Brodě máme jak hvězdárnu, tak i planetárium.
Existuje podle tebe nějaké spojení mezi hvězdami a hudbou?
Myslím si, že ano. Mnoho astronomů se zabývalo profesionálně hudbou, například William Herschel, objevitel Uranu a infračerveného záření, ovládal několik hudebních nástrojů a komponoval. Hudba i vesmír vyvolávají silné emoce a podněcují fantazii. V neposlední řadě vesmír inspiruje hudebníky a astronomové nalézají odpočinek v hudbě.
Kdo tebe přivedl k hudbě?
Hudbě, tedy hlavně hře na klavír, se věnuji od svých pěti let. Moje maminka učí hru na klavír a já jsem jedním z jejích žáků.
Proto padla volba na klavír?
V domě vždy zněla klasická hudba a velké klavírní křídlo mě lákalo na něj vyloudit první tóny.
Získal jsi Zlatý oříšek. Jak moc si této pocty ceníš?
Zlatý oříšek je pro mě velmi důležitý. Kromě finanční podpory sbírám i první mediální zkušenosti. Jedním ze silných zážitků bylo natáčení novoročního finále soutěže Zlatý oříšek. Dostal jsem příležitost ukázat své nadání širší veřejnosti a doufám, že se mi podaří motivovat další děti k rozvíjení svých zálib.
Znal jsi svého garanta z finálového večera? Co tato osobnost pro tebe znamená?
Mým patronem byl Marek Valášek, známý učitel matematiky a vítěz ocenění Zlatý Ámos. Znal jsem ho už před natáčením novoročního finále z videí, která sleduje můj bratr v rámci přípravy na přijímací zkoušky na střední školu. Zaujal mě jeho entuziazmus pro matematiku a humorný přístup.
Máš vskutku evropské jméno i přijmení, které na Slovácku není obvyklé.
Mé příjmení má původ ve francouzské části Švýcarska, odkud pochází rodina mého otce. Narodil jsem se v Bernu a několik let jsem ve Švýcarsku žil. Maminka se narodila v Uherském Hradišti a je s regionem Slovácko úzce spjata.
Přepokládám, že tvůj sourozenec má s tebou hodně společného, když jste dvojčata.
Můj bratr Leo se kromě dějepisu a zeměpisu zajímá i o astronomii. Společně navštěvujeme astronomický kroužek a ve svém volném čase hrajeme čtyřručně na klavír.