Génius a hrdina jí učarovali

Génius a hrdina jí učarovali
Foto: pri
Staré Město Společnost 19 / 04 / 2013

Před slavnostním představením unikátní publikace Slovo paměti, vydané při příležitosti 1150. výročí příchodu Cyrila a Metoděje, prozradila Renata Štulcová několik postřehů z realizačních příprav. V roce 2008 jsem pro obec Vlčnov napsala knihu Mojmír - cesta pravého krále a tak trochu jsem pomýšlela na zpracování i této významné události, řekla autorka prvního dílu zmíněné publikace, při které v životě stálo tolik potřebné štěstí. S nápadem přišel pan Vaškových, který mě oslovil, abych sepsala tuto kroniku Velké Moravy, dodala.
Získání potřebných informací zabralo čtyři měsíce. Nejtěžší bylo prokousat se historickými údaji, abych pochopila souvislosti. Hodně jsem měla načteno z přípravy Mojmíra, ale i tak to bylo málo. Na doporučení pana Vaškových jsem vycházela z knihy Zdeňka Měřínského z Brna, zavzpomínala Štulcová. Věcnou správnost informací řešily následné konzultace.
Dějovou linii postavila autorka na Konstantinovi. Miluji Staré pověsti české, protože jsem z Čech. Vlastně jsem to psala naroveň těchto pověstí, ale v moravském duchu. Pověsti vypráví Konstantin a po jeho smrti pak jeho žák Gorazd, řekla Štulcová, která vyjádřila obdiv oběma mužům. Konstantin byl obrovský vědec a génius a je škoda, že si člověk nemůže zacestovat do minulosti a promluvit si s ním. Je to velká náhoda, že skončil právě tady. Metoděj mě nadchl tím, jaký byl hrdina, bojovník a státník. Byl to hluboce věřící člověk, z dnešního hlediska ovšem ve své době musel být pro mnohé spíše kacířem. 

Galerie

TOPlist