„Herce jsem měla za polobohy,“ přiznává uvaděčka

„Herce jsem měla za polobohy,“ přiznává uvaděčka
Foto: archiv LN
Uherské Hradiště Společnost 12 / 05 / 2023

Už dva roky je Lucie Nováková uvaděčkou Slováckého divadla. K práci se dostala náhodou přes kamarádku. „Tehdy byla v divadle inspektorkou. Šly jsme spolu na kafe a zeptala se mě, jestli bych nechtěla zkusit uvádět. Šla jsem na zkušební směnu a bylo to,“ usmívá se sympatická studentka 4. ročníku gymnázia.

I když by se mohlo zdát, že práce uvaděče spočívá jen v tom, stát u dveří a kontrolovat lístky, opak je pravdou. „Kromě toho lidem radíme, kudy nejlépe na své místo, připravujeme foyer před příchodem diváků, prodáváme propagační předměty divadla a programy. A taky bychom měli kontrolovat, zda si s sebou do sálu neberou pití, nešustí papírky, mají vypnuté telefony a nechodí pozdě,“ vypočítává nejčastější prohřešky diváků, které ale naštěstí nejsou až tak časté. Úkolem uvaděčů je taky nosit hercům kytky a dárky na konci představení. „Při premiérách toho je opravdu hodně a bývá to záhul! Vždycky prosíme herce, aby dárky pro kolegy pořádně popsali, a zbytek si pečlivě popisujeme my. Zatím jsme ještě nic nepopletli,“ ťuká s úsměvem na dřevo.

Slovácké divadlo znala Lucie už dřív, díky práci si jej však zamilovala. „Tehdy jsem měla herce za polobohy, teď už vím, že na nich divadlo sice pořád stojí, ale jsou to normální a milí lidi. Navíc jsem vděčná, že můžu díky práci uvaděčky vidět některé inscenace i víckrát za sezónu,“ vypočítává výhody své brigády. „Z těch oddechových jsem si oblíbila Limonádového Joea, z vážnějších Cyrana z Bergeracu. Naposledy jsem byla nadšená z Opilých,“ vypočítává drobná studentka.

Instagram? Dobrovolná práce navíc

Spolu se svými kolegyněmi Lucie vede instagramový účet s názvem Uvaděči Slováckého divadla. Dávají na něj střípky ze zákulisí, ze své práce, ale i rozhovory s herci.

„Inspirovaly jsme se u kolegyň z Vinohradského divadla, ale ty nejsou tak aktivní jako my,“ usmívá se Lucie, pro kterou je vedení účtu neplacenou prací a zároveň zábavou. „Otázky pro herce mám většinou vymyšlené hned. Mnohem víc času mi pak zabere video sestříhat tak, aby dobře vypadalo,“ uzavírá uvaděčka Lucie.

Tagy článku

TOPlist