Herec do každé hodiny boduje. Zamířil i na základky

Herec do každé hodiny boduje. Zamířil i na základky
Foto: Marek Malůšek
Uherské Hradiště Společnost 08 / 02 / 2021

Sotva proběhly první zkušební hodiny akce Herec do každé hodiny, se zájemci se doslova roztrhl pytel. Vyučující z celé republiky teď denně píší do Slováckého divadla, že by si přáli ozvláštnit výuku hereckými osobnostmi.

V minulém týdnu se tak Irena a David Vackovi několikrát spojili s dětmi prvního stupně základních škol, aby jim představili Lichožrouty. A to nejen jako nově vznikající inscenaci Slováckého divadla, ale taky jako slavnou knihu.

„Děti mě překřtily na Kevina. To nezní špatně,“ směje se David Vacke

 Davide, jak jste se s manželkou Irenou připravovali na online hodiny s dětmi?

Nejprve vznikal v hlavě základ nějaké koncepce, následovalo kolečko rozhovorů a mailů s dramaturgyní Markétou Špetíkovou a také s Monikou Kalinovou, která byla v předstihu v kontaktu s pedagogy. Jejich náměty mi pomohly přejít od koncepce k detailnímu scénáři celé on-line hodiny.

 Jak děti reagovaly?

Měli jsme s Irenkou pocit, že je to bavilo. Samozřejmě, některé děti jsou aktivnější, některé méně. I následné reakce, které se k nám ze škol dostaly, byly velmi potěšující.

 S interakcí s dětmi máte oba bohaté zkušenosti, především ale v divadle z očí do očí. Jak náročné bylo zaujmout je přes obrazovku?

Při samotné hodině nám hodně pomáhala zkušenost ze scénických čtení, kterým se věnujeme už hodně let, a víme, jak děti ve třídním kolektivu v tomto věku reagují a co je zajímá. Prostor internetu je samozřejmě méně osobní, ale zas tak velký rozdíl to nebyl.

 Jaké dojmy jste si odnesli?

Že máme ve školách bezva diváky, kteří se už těší, až jim Lichožrouty zahrajeme ve Slováckém divadle. A těmi šikovnými diváky pochopitelně myslím i paní učitelky. (smích) A také jsem si odnesl novou přezdívku. V jedné škole jsme totiž byli přihlášení do systému pod jménem Kevin - a některé děti si myslely, že se tak opravdu jmenuji. Nu, Kevin Vacke, to nezní zas tak špatně.

 Moc si vážím, jak Slovácké divadlo pomáhá,“ říká brněnská učitelka

Mezi základními školami, které virtuálně navštívili manželé Vackovi s Lichožrouty, byla i jedna brněnská. Učitelka Ivana Bartoňová pak neskrývala nadšení.

„Chtěla bych touto cestou poděkovat jménem svým, jménem žáků 4.A i jejich rodičů vašim skvělým hercům, manželům Vackovým. Podle kladných ohlasů z řad rodičů a dětí i toho, jak hodina probíhala, klobouk dolů před nimi. Pokud by chtěli zamířit do školství, určitě by to byla dobrá volba,“ naznačuje pedagožka.

„Je těžké vyjádřit slovy, jak moc si vážím toho, že v tak nelehké době Slovácké divadlo pomáhá, kde se dá. A že pomůžete i nám učitelům v on-line výuce, to by mě ani ve snu nenapadlo,“ dodává. „Po dnešní úžasné hodině mě mrzí jen to, že je Brno trochu z ruky. Ale budu se snažit udělat vše pro to, abych se svou třídou připravované Lichožrouty navštívila. Ve vašem podání to jistě bude velký divadelní zážitek,“ uzavírá učitelka Ivana Bartoňová.

 Deváťáky ze sportovky zajímal divadelní Facebook

Do projektu Herec do každé hodiny se v uplynulých dnech zapojil i Josef Kubáník. Ten nejen hraje v mnoha inscenacích, ale taky se dlouhodobě a úspěšně stará o sociální sítě divadla a jako tiskový mluvčí komunikuje s médii.

„Povídali jsme si o tom všem s deváťáky z naší hradišťské sportovky. Sociální sítě jsou pro ně samozřejmě atraktivní téma a já se jim věnuju posledních deset let, takže bylo o čem mluvit,“ shrnuje dojmy Josef Kubáník. Pro své parťáky měl jen slova chvály. „Byli velmi vstřícní, ptali se, zajímali,“ raduje se Jožka. Tento týden se chystá do výuky hned dvakrát, tentokrát zlínským studentům poodhalí něco z atraktivního televizního herectví, se kterým má bohaté zkušenosti.

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace