Hodaře zaskočil místní farář

Hodaře zaskočil místní farář
Foto: pri
Dolní Němčí Společnost 08 / 05 / 2012

Starší stárek po převzetí povolení vyrazil na fotbal

To, že hody v Dolním Němčí jsou první víkend v květnu, ví snad každý. To, že mají primát prvních hodů v novém roce, také. Po tomto víkendu se bude vzpomínat, a jistě se i zapíše do zdejší kroniky, že poprvé vítal chasu místní farář Petr Hofírek v kyjovském kroji. Za podstatnou zmínku stojí také to, že na návštěvu přijeli potomci českých rodáků ze srbského města Bela Crkva se souborem Česká beseda. Během čtyř dní se prezentovali svými tanci, tak jako před čtyřmi lety Dolněmčan u nich.
Hody to byly veselé a propojily celou obec, kterou lemovaly při hlavní cestě doslova proudy lidí. Pro starší stárky Michaelu Jančovou a Martina Stojaspala to byly i hody rodinné. Jsme bratranec a sestřenice, prozrazuje Michaela a poukazuje na fakt, že chtěla hned jít za starší stárku. To Martin vidí s odstupem dvou let jinak. Když jsem byl před dvěma lety za mladšího, získal jsem větší nadhled a úctu k hodové tradici. Dnes to vnímám ve větší pohodě. Ale jak dostaneme povolení, hned jdu na fotbal, alespoň se podívat, přiznává starší stárek.
Dozvídám se, že s Michaelou to prožívá celá Jančova rodina. Za stárky nikdy nebyli ani mamka ani taťka. Nejzapálenější byla naše babička, u ní se hody bez kroje nikdy neobešly, říká Michaela, která odmítá tvrzení, že hody znamenají hodně starostí. Obec nám hodně pomáhá. Zařizuje víno, vdolečky. Musí se na vše jen dohlídnout a na něco nezapomnět.
Nejen starší, ale i mladší stárci Eliška Zichová a Vítězslav Ondrašík navštěvují zdejší folklorní soubor Dolněmčan. Když se vybíralo, kdo ještě nebyl, padla otázka i na mě. Bydlela jsem tu do sedmi let, než jsme se přestěhovali do Slavkova. Za stárku zde jdu ale ráda, řekla Eliška, která si nechala pro tuto slavnostní příležitost ušít i nové rukávce. Pro svou stárku si Vítězslav musel zajít do Muzea Na Mlýně.
Před obecním domem bylo veselo. Na chvíli musela i projíždějící auta počkat, než patnáctičlenná chasa zatančila připravené pásmo. Při něm si mnozí mohli povšimnout, že starší stárek tančil tak vesele a divoce, že mu dokonce odpadly kosárky.

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace