Hodování táhlo trio Tomášů

Hodování táhlo trio Tomášů
Foto: pri  /  Kudlovští stárci 2011.
Kudlovice Společnost 06 / 11 / 2011

Starší stárek málem odešel jen s obrazem v ruce

Starší stárek Tomáš Věrný, mladší Tomáš Lyko a podstárek Tomáš Snopek byli tři hlavní tahouni letošních hodů v Kudlovicích. A i když ten mladší byl vypůjčený z Popovic, hody byly veselé a muzika hrála do rána. Krojovou krásu pak zvýraznily jejich stárky Dominika Jabůrková a mladší Monika Bartošková. Starší pár chasa sehnala kompletní, ale u mladšího se jí to nepodařilo. Tomáš se nabídl, že nám pomůže. Jeho nabídku jsme přijali a myslím si, že po hodech z něho bude Kudlovják, komentuje Věrný. V Popovicích jsem byl letos také za mladšího, takže dodržet slib nebyl žádný problém, řekl Lyko.
V kroji kamarádství roste rychle. S Tomášem jsme se poznali před třemi týdny. V pohodě se bavíme a sedli jsme si. Ať se na to dědina dívá, jak chce, že je z druhé dědiny. S tím se nedá nic dělat, hlavně že máme hody! zdůrazňuje Bartošková.
Za stárka potřetí, za staršího pak podruhé. Pomalu, ale jistě začínám aspirovat na nejstaršího stárka v dědině, usmívá se Věrný a přiznává, že v kroji pokaždé omládne. Mám 29, ale vedle mladé děvčice, hmmm, to každý pookřeje. To ještě netušil, že než Dominiku vezme poprvé do kola, bude muset celý dav přihlížejících projít zkouškou. Klidně ti ji aj dáme. Klidně si ji můžeš dát aj za sklo, zaveršoval otec, když mu předával její malovaný obraz. Za vydání živé stárky požadoval splnění úkolu. Dominiku k muzice pustíme, až nám tady všecí zazpíváte velice. Čtrnáct krojovaných párů stárka podpořilo a za chvíli mu stárka předala právo i slušivou baranici.
Co slíbila, to dodržela. Už loni jsem slíbila, že letos půjdu za stárku. Slib nemohl ohrozit ani taťka s jeho úkolem. Na hody jsem se moc těšila, i když jsem byla o prázdninách na stáži v Německu, vyvrátila Jabůrková, studentka architektury, tvrzení o tom, že na Slovácku slíbené může trvat i dvacet let.

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace