Hodování zahájili v kostele

Hodování zahájili v kostele
Foto: pri
Jarošov Společnost 17 / 10 / 2010

Mladší stárek je z Mařatic, starší od září z Kněžpole

Dvacet šest párů se sešlo, aby hodováním oslavilo slováckou tradici i v Jarošově. Chasa po mši svaté a společném focení nejprve zamířila pro mladší stárky Elišku Fuskovou a Jana Němečka. Loňský stárek je veršem vyzval, aby jako první vstoupili mezi chasu, a začalo vytoužené hodování. Protože letos vycházely jednotlivé páry pouze z jednoho domu, mohly si tak připít z darovaných sklenic vyrobených ve straňanských sklárnách, které jim budou navždy připomínat tento významný den. Dále se ubíral celý průvod pro starší stárky Janu Mikulkovou a Jakuba Vaculíka. Jakub se před třemi týdny z Jarošova odstěhoval do Kněžpole, ale hodů ani své partnerky se nevzdal. Neplánovalo se nic, byť se tušilo, že by to tak mohlo dopadnout. V kroji jsem byl devětkrát, takže jsem chtěl jít i podesáté a naposledy tak i za staršího stárka, popisuje Jakub v dobré náladě a žertem přihazuje: Prostě ukončit svoji kariéru hodaře.
Protože se odstěhoval, vycházeli z domu jeho hodové i životní partnerky, která prozradila, že v kroji spolu jdou pošesté a ona letos poprvé také jako stárka. Když jsme šli jen v chase, šlo si to víc užívat. Dnes je více starostí, ale dá se to zvládnout, protože ta šestiletá průprava byla dostatečná. První dojem je, že si neuvědomuji, co mě čeká, říkání máme teprve před sebou, uvidíme, jak to vše dopadne, v rychlosti Jana doplňuje a odchází vyhlížet příchod průvodu.
Letošní výjimkou se oproti zvyklostem stala také nedělní obchůzka, kdy se vycházelo z opačného konce dědiny. Vysvětlení poskytla chasa takové: To proto, aby rodiče přivítali některé za střízliva.

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace