Hodové povolení žádal po otci

Hodové povolení žádal po otci
Foto: pri  /  Mládci netrpělivě čekají na hodové povolení.
Zlámanec Společnost 31 / 10 / 2011

Mládci oprášili čtyřicet let zpívané veršování

Letos byly hody ve Zlámanci přinejmenším o polovinu veselejší. Po loňské stárkovské absenci se přihlásil jeden pár  - Dáša Zajícová a její bratranec Jiří Chmela mladší. Kladli si ale jednu podmínku, a to tu, že půjdou pouze za mládky. Jsme ještě mladí a chtěli jsem si to nejdříve vyzkoušet, svorně odpověděli letošní mládci. Jiří, nadšený folklorista a harmonikář, přidal i jasný důvod proč. Příští nebo přespříští rok půjdeme za stárky a můj bratr by šel za mladšího stárka.
S inovativním nápadem přišla Jarmila Krystýnová, která mládkům poskytla zpívané veršování. Je tomu 40 let, co jsem se Zdeňkem Býčkem šla za stárku. Mně se to velmi líbilo a když jsem zjistila, že půjdou za mládky, tak jsem jim to nabídla, řekla Krystýnová, která i po tak dlouhé době bez taháku v davu hodového veselí text bez zaváhání odrecitovala. Je to o vbízení se, kdo ke komu a za jakých podmínek půjde do domu, popsala. Přišlo nám to jako pěkný nápad. Obavy z toho, jak zpívání před celou dědinou zvládneme, byly veliké. Rozhodně to bylo složitější než si nechat ušít nový bílý stárkovský fjertůšek, porovnala Dáša, která v kroji šla poprvé s Jirkou ve čtyřech letech.
Po dvouhodinové obchůzce přišlo patnáct párů s desítkou krojovaných a stovkou návštěvníků před obecní úřad, kde s hodovým povolením čekal starosta obce. Ten neskrýval hrdost otce, že s nápadem jít za mládky přišel syn sám. Pro mě je to čest, že do toho Jirka chtěl jít sám o své vlastní vůli. Nijak jsme ho nepřemlouvali. Přibyly tak sice kromě obecních povinností i ty domácí, ale to se dá vše zvládnout.
Sobotní hodování zpestřily tanečky a zábava s DH Nedakoňanka. V neděli v odpoledních hodinách chasa se svým nepostradatelným harmonikářem Jirkou vyrazila na obchůzku a večer završily hodový víkend dozvuky.

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace