Hody, hody a do třetice hody

Hody, hody a do třetice hody
Foto: pri  /  víkendové popíjení na Slováckých hodech v regionu
Slovácko Společnost 11 / 10 / 2010

Krojovou pestrost dokreslila okouzlující atmosféra chladivého podzimu

Hlavním víkendovém rysem bylo opět hodování. Svobodní stárci a podstárci, spoleně s chasou a všemi příznivci, někde dle tradic, jinde s malou změnou, si nenechali ujít dva dny volna a pořádně je oslavili. Původní význam hodování byl spojen s oslavami a radováním po práci, protože všední dny vyplňovala převážně těžká dřina a jen zřídkakdy veselí. Doba a s ní i zvyky se mění a víno dříve i dnes stále probouzí dobrou náladu. Tož připijme si na zdraví!
V Osvětimanech se letos hody kvůli nemoci musely obejít bez stárků. Čas od času se to stane, že se stárci neseženou. Díky tomu, že stárci, celá rodina, chtěli jít pohromadě, ale vyskytla se operace, odložili to až na příští rok, vysvětluje Josef Bartoněk, starosta obce, a Patrik Slovák, tiskový mluvčí chasy, přidává, že to nikomu nikterak nevadí a hody si společně užívají. Vše se muselo změnit. Že nebudeme mít stárku, jsme zjistili v červenci. Procházíme dědinou sice s právem, ale jen po loňských stárcích. Navštíme faru, starosty a večer předvedeme jedno z nejkrásnějších hodových pásem.
S originálním receptem proč jít v kroji v Mistřicích přišli starší stárci Zdenek Bilavčík a Zuzana Říhová. Stárkování jsme na sebe vzali proto, že to nikdo nechtěl dělat, a taky proto, že je to tradice a ta by se měla zachovat. Všichni si myslí, že je to drahé, ale pagáčky a slivovice jsou v každém domě, takže nakonec proč ne. Mladší Tomáš Žurek a Nelly Navrátilová přidali, že jsou rádi, že je přišlo podpořit šestnáct párů v chase a nespočetné množství dalších krojovaných.
Stejné sluneční paprsky zářily i nad Boršicemi a Polešovicemi. Polešovicím dominovali starší stárci Ondřej Svoboda a Tereza Uhlířová a mladší Jiří Tringela a Radka Běhávková. Po vyzvednutí svých podstárků a práva u starosty obce následovalo vystoupení, které na novém multifunkčním hřišti zhlédla tisícovka návštěvníků. O něco méně, ale přeci jen dostatek, jich bylo i na veselé večerní hodové zábavě. Boršice letos mužskou část stárků nenašly. Na pomoc tak přijelo bratrské duo Lukáš a Josef Lanšperkovi z Medlovic. Boršice nám nejsou cizí. Chodíme sem do folklorního souboru Pentla a taťka odtud pochází, takže jsme rádi helfli. Mysleli jsme si, že to bude sranda, ale když jsme vyšli ven, tak to bylo nečekané překvapení. Tréma byla, doplňují se bratři. Starší stárka Lucka Knapová přidala, že prostě chtěla jít. Loni jsem si stárkování zamluvila. Pocity jsou jiné než v roce 2008, když jsem byla za mladší. Prostě mám lepšího stárka, pochvaluje si a mladší stárka Eva Miklíková přidává, proč i ona se rozhodla nakonec jít. S Luckou jsme spolužačky a také jsem nechtěla, aby u nás hody nebyly. Jsem ráda, že jsem šla, je mi dobře, nádherný zážitek.
Celovíkendové oslavy podpořilo i nádherné počasí a všude přítomná dechovka a někde i cimbálovka.

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace