Hody stmelily mládež i dědinu

Hody stmelily mládež i dědinu
Foto: pri
Sušice Společnost 05 / 09 / 2010

Křístková: Díky hodům se nám podařilo poznat se a zjistili jsme, že jsme perfektní parta

Vyjdi mezi nás, Martine, ať jsme skoro všeci. Zavýskej a nalej vínka přeci. Tak vyjdi a nenech se prosit, ať můžeš také právo nosit, odříkal mladší stárek při vyzvedání staršího, když už vše bylo v plném proudu. Mariánské hody se zde uskutečnily po více jak čtyřiceti letech a spojily celou dědinu. Chasu ihned a občany pak ve společném průvodu.
Stálo to za to. Ten čas, který jsme spolu strávili, přinesl své ovoce a nemusíme se za sebe stydět. Děcka se pořádně neznaly a folklor nás dal dohromady. Je to úžasné, takže příští rok do toho jdeme zase, hodnotil starší stárek Martin Hamada po obdržení náležitého povolení.
Nikdo ničeho nelitoval a každý byl rád, že mohl být součástí průvodu. Chtěl bych poděkovat Alči, která udělala této dědině radost, protože jsme nemohli sehnat mladší stárku, říká za mladší stárky Lukáš Hubál a jeho hodová partnerka Alena Vávrová přidává: Máme z toho skvělý pocit, protože jde o udržování tradice. Naše snaha je odměněna i tím, že neprší. A s jiskrou nebo malou slzou v oku, těžko říct, říká: Nepřekvapilo mě nic, ale jak jsem vyšla z baráku a uviděla ty lidi, řekla jsem říkání a kluci zavýskali, spadl mi kámen ze srdce a vše už bylo v pohodě. Je to nezapomenutelný a krásný zážitek.
Za starší stárku šla poprvé i Veronika Křístková. Viděla jsem na všech velkou radost, že se tu něco děje, že děcka mají zájem, že se baví spolu hlavně Sušičáci. Ten chodí tam, druhý tam a pomalu jsme se ani neznali. Díky hodům se nám podařilo poznat se a zjistili jsme, že jsme perfektní parta. Bylo to něco úžasného. Pokaždé když jsme se setkali, vykládalo se a na posledních zkouškách se už plánovaly i první společné výlety. Část lidí byla ve sklepě v Rakvicích, a taky se plánují nějaké ty dozvuky, ale to uvidíme. Rozhodně bychom rádi příští rok na jaro šli na masopust a další akce už jako společná chasa.
Společně pak všichni děkují hlavně Heleně Pehalové, která chasu vedla a podporovala při nácviku hodového pásma a posouvala snahu mladých dál. Hody to byly veselé. Boršičanka hrála do kroku a snad se přání ve verši vyplní a v Sušicích se tato tradice udrží po dalších sto roků.

Tagy článku

TOPlist