Hody ve znamení dřínek, krojů a lidových usedlostí
Foto: pas
Dvůr Trchalíkovy usedlosti praskal ve švech
Šumice mají dřínky v obecním znaku, rozehřívají se dřínkovicí a slaví dřínkové hody, jako o uplynulém víkendu. Ty letošní se nesly v tradičním duchu, který obohatil sobotní program návštěv šumických lidových stavení. K obecnímu muzeu, Pipalovu mlýnu, Šerkově a Hasoňově chalupě přibyla Trchalíkova usedlost na Dolním konci.
Právě sem vedly kroky krojovaného průvodu s dechovou hudbou Olšavěnka, šumické hodové chasy, drobotiny z dětského souboru Dřinky a Olšavěnky se stejnojmennou cimbálovkou. Krojované přivítal majitel stavení a farář, jenž posvětil sošku svatého na fasádě usedlosti. Slavnostního otevření s prestižením pásky a otočením stylového klíče se zúčastnil náměstek hejtmana Zlínského kraje Ivan Mařák, starosta Šumic Josef Jančář, místní farář P. Jan Lisowski, majitel usedlosti Petr Janíček a jeho matka Stanislava.
Právě ona podědila usedlost po Aničce Trchalíkové a se synem ji šest let rekonstruovali. Oprášili jsme původní vybavení, něco dokoupili, tak aby lidová stavba ukázala, jak se žilo na začátku minulého století, prozradil Petr Janíček.
Soubor staveb lidové architektury Trchalíkova usedlost byl prohlášen za nemovitou kulturní památku. Památkově jsou chráněny tři budovy - historická stodola, výminek a vozovna. K nim přibyla funkční replika sušírny ovoce, včetně kotle na vaření trnek, a pec na pečení chleba. Vyhořela do základu. Na základě starých fotografií jsme ji vystavěli znova, prozradila majitelova žena Jana, která také ve stylové zástěře s nápisem Trchalíkova usedlost v sobotu rozlévala burčák a hostila dobrotami Šumičany, kteří o hodové sobotě do posledního místa zaplnili dvůr usedlosti.
Slavnostní otevření následovala vystoupení účastníků hodového průvodu. Program večer pokračoval hodovou besedou u cimbálu.