Hody vedli kamarádi Zdeněk a Nikola, nýtař a budoucí učitelka

Hody vedli kamarádi Zdeněk a Nikola, nýtař a budoucí učitelka
Foto: Katka MAHĎÁKOVÁ
Kunovice Společnost 01 / 10 / 2019

V Kunovicích se konaly tradiční hody s právem. Každoročně je doprovází bohatý program, ve kterém nechybí spousta folkloru, krojů, muziky a také vína a burčáku.
Sobotní program se z velké části odehrával na nádvoří Panského dvora. Mezitím však městem prošel hodový průvod a poté se celá chasa společně se svými stárky přesunula na nádvoří, kde požádali starostu o povolení hodů. Pro Pavla Vardana to byly první hody na pozici prvního muže radnice.
Z pozice starosty jsou to sice první hody, ale z pozice místostarosty už je to poněkolikáté, takže v podstatě jdeme do známého,“ konstatoval Vardan. Na hody jsem nikdy nechodil, kroj jsem měl do svých čtyřiceti let pouze jednou, a to u odvodu. Po čtyřicítce jsem kroj oblékl celkem často, protože se zúčastňujeme mnoha akcí, jako jsou třeba Slavnosti vína, dodal s úsměvem.
Letošní hody vedli stárci Zdeněk Bartoň a Nikola Burešová. Oběma je 23 let a jsou dlouholetí kamarádi, kteří spolu chodí na hody pravidelně. Jsme kamarádi, chtěli jsme jít hody jeden i druhý, ale neměli jsme tu odvahu. Folkloru se věnujeme s mojú stárkú asi sedm let. Úspěšně jsme se stárkování doteď vyhýbali, ale nakonec jsme to vzali. Je to fajn pocit, když člověk drží právo a vede chasu, doopravdy krásný pocit, konstatoval stárek Zdeněk Bartoň, který v běžném životě pracuje jako nýtař v kunovickém Letu. Jeho stárka Nikola Burešová je prozatím studentkou brněnské pedagogické fakulty, obor chemie a přírodopis. Mám ráda děti, chci je vzdělávat, a tak bych po studiu chtěla být učitelkou, prozradila svoje plány sympatická stárka, která pochází z Kostelan nad Moravou. V Kunovicích mám rodinu a několik let jsem tu bydlela, takže mi to vyhovuje chodit hody tady, objasnila Nikola Burešová.
banner

Galerie

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace