Hostovačka ve Vážanech

Hostovačka ve Vážanech
Foto: pri
Vážany Společnost 25 / 09 / 2014

Karolína Sokolová a Přemysl Krsička, stárci roku 2014. Prokůpek Bednařík, stárek roku 2030

Zaparkovat auto někde poblíž obecního úřadu a rychle najít průvod. To byl jasný plán, když jsem tak trochu vlétl do Vážan. O víkendu se zde konaly slovácké hody s právem. První, kdo mi přišel do cesty, byl místostarosta Antonín Měšťánek. Dej se směrem na Polešovice, je to skoro poslední barák po levé ruce, nasměřoval moje kroky. Vyrazil jsem a ještě jsem nebyl ani u zastávky na křižovatce, už jsem slyšel dechovku, jak spouští stárkovská sóla.
Stárka si však ve Vážanech museli vypůjčit. Šak je to přes kopeček a chodíja spolem, usmáli se rodiče stárka Anna a Radim Krsičkovi, kteří přijeli ze Stříbrnic. Prý tu nemají starší děcka a aby chodil pořád stejný, některý rekordman prý už byl pětkrát, řekli Přemkovi, dodali manželé.
Netrvalo ani půl hodiny a průvod dorazil před obecní úřad, kde na všechny čekal starosta František Drobil, aby hodařům předal vytoužené povolení. Než si dvě desítky dětí a dobrá padesátka krojovaných našly správnou pozici, dřepl jsem si pod schody k obecáku. Vedle mě si stoupl Prokůpek Bednařík, který užasle pozoroval šrumec kolem nás. Já su dneska stárek a dostanem od starosty povolení a budem tančit, odpověděl mi, když jsem se zeptal, jestli jednou půjde za stárka.
Starosta je hodný pán, nese nám klobásky a k tomu vína džbán, zpívá chasa písničku ve vážanské úpravě. Následuje halasné juchání a příchod starosty: Doufám, že jsi, stárku, nedošel požádat o hodovou veselici jenom pro sebe, ale pro celou poctivou obec vážanskou, říká starosta před vydáním důležitého listu papíru. Poté přichází na řadu ochutnávka slibované klobásky a zkouška z vinařského ranku a v cuku letu už se svou ženou v kole tančí hodové sólo.
Program je nabitý, stejně jako můj sobotní itinerář. Devět párů má brzy tančit tanečky. Najdu stárky, kterých se chci zeptat, jak se cítí mezi skoro cizími lidmi. Přemek je z jiné dědiny a Karolína Sokolová ve Vážanech bydlí teprve dva roky. Ve Vážanech bydlíme chvilečku a hned mě přesvědčili, abych šla za stárku. Pravidelně chodíme spolu ve Stříbrnicích, ale ve Vážanech jdeme poprvé a hned za stárky, usmívá se Karolína, majitelka dvou koní. Samozřejmě jsme chodili nacvičovat a popíjet. Beru to jako takový vklad při vstupu do Vážan, zvážní Karolína.
Vážany nás perfektně přijaly, vyjadřuje své pocity Přemek. Ty jsi tedy rodák! směje se mu Karolína. Ne, mě jako cizího, bránil se. Hraju několik roků fotbal, znám tu nějaké kluky, takže začlenit se nebyl problém. Je to prima a jako doma, dodal Přemek, který hledá práci mechanika CNC strojů.

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace