Hudba, která mluvila za oběti

Hudba, která mluvila za oběti
Foto: archiv OÚ Salaš  /  Strom přání z Velehradu.
Salaš, Velehrad Společnost 08 / 05 / 2026

Velehradští žáci a salašští občané uctili válečnou tragédii

Pieta, dojetí a tichý příslib budoucím generacím. Takové bylo letošní připomenutí 81. výročí salašské tragédie a konce druhé světové války. Zatímco žáci z Velehradu přinesli k památníku svůj Strom přání, celým odpolednem se nesla mimořádně citlivá hudební dramaturgie, která dala vzpomínkovému aktu hluboký emoční rozměr.

Dvacátý devátý duben zůstává v kalendáři Salaše zapsán černým písmem. Letošní uctění památky obětí však nebylo jen formálním ohlédnutím do historie, ale především živým setkáním generací. Klíčovou roli v tom sehrála hudba, která se stala tlukoucím srdcem celého pietního aktu a dokázala sjednotit přítomné v tichém zamyšlení.

Síla hudby v režii Jakuba Špalka

Pokud mělo letošní setkání jeden skutečně dominantní prvek, byl to hluboký dopad hudebního doprovodu. Naprosto zásadní zásluhu na tom má Jakub Špalek, jehož výběr písní byl nesmírně citlivý a promyšlený. Špalek dokázal sestavit program, který nebyl pouhou kulisou, ale samostatným poselstvím. Jeho dramaturgie beze slov vyjádřila hloubku, vážnost i bolestné souvislosti historických událostí, čímž se všech přítomných mimořádně dotkl.
O samotné provedení se postarali hudebníci Marek Klučka a Vojtěch Grebeň. Jejich interpretace v kombinaci s citlivým výběrem skladeb vytvořila silnou atmosféru, která doslova prostoupila každého účastníka piety. Hudba v jejich podání propojila školáky s pamětníky a připomněla nevyčíslitelnou hodnotu míru a svobody.

Strom přání z Velehradu a setkání generací

Kromě tónů provázely odpoledne i symbolické vzkazy. Žáci z Velehradu vytvořili „Strom přání“, na který společně s ostatními návštěvníky věšeli papírová srdce s nadějemi pro budoucnost. „V hodinách jsme se zamýšleli nad tím, čeho si v našich životech nejvíce vážíme,“ uvedli zástupci žákovského parlamentu, kteří následně předali květiny paní Zůbkové, pamětnici tehdejších událostí. Byl to tichý slib nejmladší generace, že příběhy předků zůstanou živé.
Piety se zúčastnil také L. Vejražka z Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Celá akce, kterou s velkým uznáním zaštiťovala starostka obce Jitka Točková, ukázala, že i po více než osmi dekádách je odkaz salašských obětí stále živý – a díky mimořádnému přínosu pánů Jakuba Špalka, Marka Klučky a Vojtěcha Grebeně také hluboce lidský.

autor: Hana Bartošíková

Tagy článku

TOPlist