Ivo Valenta: Folklor je poklad, který si musíme chránit
Foto: sal / Slovácký senátor Ivo Valenta.
Již více než 15 let podporuje prostřednictvím Nadace SYNOT, kterou založil, lidovou kulturu a folklor ve Zlínském kraji. Nyní rozvíjí nový nápad - projekt tzv. Folklorní akademie, jejímž prostřednictvím si může lidové písně, pořekadla i tance osvojit úplně každý. Řeč je o podnikateli a senátorovi Ivo Valentovi.
Pohybujete se v mnoha zemích světa - čím si Vás vlastně slovácký folklor tolik získal?
Určitě svou pestrostí a barevností. A také nadšením a spontánností lidí, kteří se mu věnují. Vždy se mi velice líbilo dodržování tradic. Lidová kultura, ať už na Slovácku, Valašsku či v jiných oblastech, se navíc dá právem nazvat pokladem. A ten si musíme hýčkat, chránit a předávat dalším generacím. Opravdu mohu říci, že jsem takovou krásu nikde jinde ve světě nenašel.
O kulturní grant letos žádaly přibližně dvě stovky subjektů. Čím si to vysvětlujete?
V první řadě mne mrzí, že tito lidé nemají prakticky kde čerpat finanční prostředky. Pořizování krojové výbavy folklorních souborů či chas a hudebních nástrojů pro cimbálové muziky je skutečně velmi nákladnou záležitostí. Jen při uplynulém grantu se v sídle nadace sešly žádosti o objemu přesahujícím šest milionů korun. Zájem o folklor na Slovácku byl, je a bude. Byla by však velká škoda, aby se podobné aktivity dostaly do útlumu právě kvůli tomu, že jsou finančně náročné. To je hlavním důvodem, proč jsem se je rozhodl podporovat.
Třeba i založením Folklorní akademie...
Ano, dobrým myšlenkám a nápadům dávám rád zelenou. A projekt Folklorní akademie k nim jednoznačně patří. Možná by se mohlo zdát, že právě Slovácko podobnou akademii vůbec nepotřebuje, protože tu folklorem žije snad každý - v krojích tu vesele poskakují, tančí a zpívají i malé děti. Na druhou stranu bude akademie možná i právě proto velmi prospěšná. Každý si může jednoduše osvojit folklorní prvky z jiných oblastí a spoustě věcí se přiučit. V neposlední řadě bych byl velmi rád, kdyby se tato myšlenka stala inspirací také pro ostatní oblasti České republiky. Plně si uvědomuji, že každý, kdo se do projektu aktivně zapojí, musí pro dobrou věc vynaložit čas i úsilí - proto jsem se mezi spolutvůrce webu rozhodl rozdělit jeden milion korun.
A co Vy sám, zapojíte se do akademie? Budete se učit tance a písničky?
Vzhledem k tomu, že mám tři malé děti, které jsou ve věku, kdy je říkadla, tanečky a zpívání velice baví, určitě se staneme pilnými žáky. O výsledky našeho snažení se pak s dalšími nadšenci velmi rád podělím na sociálních sítích.